Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar ile Azerbaycan Eğitim Bakanı Emin Amrullayev, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi kurulmasına ilişkin anlaşma imzaladı.

Özel okulların ücretsiz kontenjanları için merkezi yerleştirme yapılacak... Özel okulların ücretsiz kontenjanları için merkezi yerleştirme yapılacak...

YÖK'ten yapılan açıklamada, Bakü'de Türkiye ve Azerbaycan ortaklığında üniversite kurulmasına yönelik çalışmaların tamamlandığı belirtilerek, "İki ülke arasındaki bilimsel ve teknolojik iş birliğini, yeni bir boyuta taşıyacak Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi'nin Bakü'de kurulmasına ilişkin anlaşma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in huzurunda YÖK Başkanı Özvar ve Azerbaycan Eğitim Bakanı Amrullayev tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen törenle imzalandı. Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi; başta sağlık, mühendislik ve bilişim sahalarında Türk yükseköğretim tecrübesini Azerbaycan'a taşıyacak. Bu yıl içinde faaliyete geçecek ortak üniversitede, eğitim verilen alanlarda nitelikli insan gücü yetiştirilmesi ve her iki ülkenin bilimsel araştırma kapasitelerinin bir araya getirilmesi amaçlanıyor. Yükseköğretim Kurulu'nca belirlenecek köklü Türk üniversitelerinin ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarının yürütüleceği Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi, yeni bir yükseköğretim modeli olarak bölgesel ve uluslararası üniversite adaylarına hitap edecek" ifadelerine yer verildi. (DHA)

Editör: Admin Admin