Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytinburnu'ndaki Millet Bahçesi ve Buz Adası Açılış Töreni'ne katıldı. Burada konuşan Erdoğan, "Türkiye bugüne kadar 1 milyon 170 bin sosyal konutu kazandırmış bir hükümet olarak inşallah bu kampanyayla milyonlarca vatandaşımızı ilk defa ev sahibi yapacağız" dedi.

Zeytinburnu Millet Bahçesi ve Avrupa'nın en büyük olimpik pistine sahip 'Buz Adası'nın resmi açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde Erdoğan'ın yanı sıra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da yer aldı.  

"BİZİM BU GİDİŞLERİMİZ BİRİLERİNİN GİDİŞLERİNE BENZEMEZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her millet bahçesi gibi burada da bir kütüphanemiz yer almaktadır. Millet Bahçemizin ilk günlerinden itibaren ilçe sakinleri tarafından sahiplenildiğini, özellikle akşamları cıvıl cıvıl bir yaşam alanına dönüştüğünü görüyoruz. Dün akşam Kazakistan Astana'dan geldim. Ondan önce Semerkant'taydım. Yakında Özbekistan Semerkant'a gidiyorum. Endonezya'da G-20 zirvesine katılacağız. Bizim bu gidişlerimiz birilerinin gidişlerine benzemez" dedi. 

"MİLLETİMİZ MİLLET BAHÇELERİ YATIRIMLARINI AK PARTİ İKTİDARIYLA TANIDI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimizin özellikle millet bahçeleri yatırımlarını AK Parti iktidarıyla tanıdığını ifade etmek isterim. Şu anda millet bahçemizin içinde kitabe anıtı yer alan 15 Temmuz şehidimiz Kurmay Albay Sait Ertürk'ü rahmetle yad ediyorum. Şehitlerimizin ve gazilerimizin bize emaneti olan bu vatanı eserlerimizle, hizmetlerimizle, yatırımlarımızla donattığımız gibi yeri geldiğinde kanlarımızla sulamasını da bildiğimizin son örneği 15 Temmuz'dur. Rabbimden bir daha böyle kara geceler yaşatmamasını niyaz ediyorum" diye konuştu. 

"İSTANBUL AŞIĞI CUMHURBAŞKANINIZ OLDUĞUNU BİLİN"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fatih'in milletimize yadigarı İstanbul, sadece ülkemizin değil, tüm bölgenin, dünyanın gözde şehridir. İstanbul başka. Onun için İstanbul aşığı bir Cumhurbaşkanınızın olduğunu bilin. Bu şehre yaptığımız her hizmetin, her yatırımın ülkenin tamamına ve ötesine ulaşan etkilerle dönüşü olmaktadır" ifadelerini kullandı. 

"MİLYONLARCA VATANDAŞIMIZI İLK DEFA EV SAHİBİ YAPACAĞIZ"

Erdoğan, "Toplu konutta ve kentsel dönüşümde ilçemizde önemli adımlar attık. Geçtiğimiz haftalarda İlk Evim İlk İş Yerim adıyla 500 bin konut 1 milyon arsa 50 bin iş yeri hedefiyle yeni bir kampanya başlattık. Türkiye bugüne kadar 1 milyon 170 bin sosyal konutu kazandırmış bir hükümet olarak inşallah bu kampanyayla milyonlarca vatandaşımızı ilk defa ev sahibi yapacağız" diye konuştu. 

"ONA SSK'NIN HESABINI SORUN"

Erdoğan, "Bu CHP, bu bay Kemal, bay Kemal sen bizim Türkiye'de, Türkiye dışında kazandırdığımız eserlerle ancak turistik seyahat yaparsın. Eline diline dursun. 12 tane belediyen var. Sen o büyükşehirlerde ne yaptın, ne yapıyorsun? Bunu söyleyin. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyken Kiptaş'ı kurduk ve Kiptaş'ta İstanbul'umuzda süratle ilk defa tarihinde görülmemiş konutları yaptık. Bu süreç devam ediyor. Ona siz SSK'nın hesabını sorun. SSK'nın başındayken, afedersiniz çocuğu mu torunu mu bilemem. Onu nasıl SSK'lı yaptı onu sorun. Bunların bütün hedefi kesinlikle tacizdir, yolsuzluktur, yoksulluktur. Ülkemizin 81 vilayetinin ve ilçelerinin her biri gibi İstanbulumuz ve Zeytinburnumuz da bu kampanyadan hissesine düşeni alacaktır" diye konuştu.

"KURAN APARTMANI'NDAKİ HAK SAHİPLERİNİ DE KAPSAYACAK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşasında sona gelinen 286 konut ve 14 iş yeri yapılıyor. Kendiliğinden çöken Kuran apartmanındaki hak sahiplerini de kapsayacak şekilde 160 konutun ve 49 ticari alanın inşasına başladık. Telsiz Mahallesi'nde 281 konutu ve 97 ticari alanı önümüzdeki yıl sahiplerine teslim ediyoruz. Merkezefendi'nin Üsküp semtinde 331 konut ve 100 ticari alanın mimari tasarımı yapıldı. Hak sahipleriyle varılacak uzlaşmanın ardından inşaata geçilecek. Yavaş ilerleyen İETT blokları alanındaki dönüşüm sürecini hızlandırıyoruz. Abdi İpekçi Spor Kompleksi'ni önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlıyoruz. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitemizin inşaatını da yılsonuna kadar bitiriyoruz" dedi.

"YAPTIĞIMIZ SİYASETİN TEK ADI ESER VE HİZMET SİYASETİDİR"

Erdoğan şöyle devam etti:

"Biz 1994 yılında İstanbul'a büyükşehir başkanı seçildiğimiz günden beri bu şehrin her meselesini kendi meselemiz olarak görüyor. Takip ediyoruz. Rabbim nasip edip 2003 yılında başbakanlık görevini üstlendiğimizde bu defa ülkemizin tamamının derdiyle dertlendik. Tüm bu süreçlerde yaptığımız siyasetin tek adı vardır. O da eser ve hizmet siyasetidir. Milletimiz yıllarca tek parti faşizminden, darbecilerin hakkını hukukunu gasp etmesinden bizar olmuştur. Biz hükümete geldiğimiz günden itibaren gerçekleştirdiğimiz demokrasi ve kalkınma adımlarıyla bu makus talihi değiştirdik. Önce ülkemizi hayata geçirdiğimiz asırlık eser ve hizmetler sayesinde 2023 hedefleriyle buluşturduk. Ardından milletimizin önüne gençlerimize bırakacağımız en büyük miras olarak gördüğümüz 2053 vizyonumuzla çıktık. Şimdi de Türkiye Yüzyılı ile tüm bu yatırımları taçlandırıyoruz. Ülkemizin dünkü meselelerini hatırlayın. İnsanlarımızın güvenlik kaygıları vardı. Terör örgütleri cirit atıyordu. Huzura hasret günler geçiriyorduk. Bu tehditlerin hepsini bitirdik mi? İnsanlarımızın eğitimden sağlığa, her alanda temel hizmetlere erişme sıkıntısı vardı. Yaptığımız eserlerle bunları da çözdük mü? Çözdük. Milletimizin tüm beklentilerini, umutlarını hayata geçirdik. Küresel siyasi ve ekonomik krizlerin ülkemize olan etkileri sebebiyle son dönemde yaşanan bazı sıkıntıları şu anda aştığımız ortada mı? Her geçen gün daha iyiye gidiyor muyuz?"

"YARIN DA ŞU ANDAKİ SIKINTILARI AŞACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu CHP nedir? Çöp, çukur, çamur. 94'te geldiğimizde İstanbul böyle miydi? Bütün bunlardan İstanbulumuzu kurtardık mı? Bilesiniz ki yarın da şu andaki sıkıntıları aşacağız. Bunun için diyorum ki gelin, 2023'te Türkiye Yüzyılın önünü hep beraber açalım. Türkiye Yüzyılını ülkemizin lokomotif şehri İstanbulla birlikte tasarladık. İnşallah birlikte inşa edeceğiz. Bunun için sizlerden 2023'te tercihinizi çok dikkatli yapmanızı istiyorum. Eski Türkiye'nin kavga, kaos, kriz, istikrarsızlık güvensizlik günlerine dönersek bu tarihi fırsatı kaçırırız. Ne kendimize ne de evlatlarımıza karşı böyle bir vebalin altına giremeyiz" dedi. (DHA)

Bu haber DHA’nın abonelerine gönderdiği içerik doğrultusunda yayınlanmıştır. haberchannel.com editörleri bu habere herhangi bir editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur. 

Editör: MURAT ÖZER