Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, başkent Bakü’de dün ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye’nin özellikle savaş zamanı gösterdiği destek için teşekkür edip bugün görüşülen konuların iki ülke arasında gelecekteki işbirliği programı olduğunu belirtti. İkinci Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan ordusunun Türkiye modeli esasında gelişeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan gazına olan talebin arttığını ve ihracatın da artacağını kaydetti.       

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısında şunları kaydetti:

Türkiye Azerbaycan, iki kardeş ülke ve tabii iki devlet tek millet anlayışıyla bugüne kadar yürüdük, bugüne kadar yürüdüğümüz bu yolda, bundan sonra da kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Tabii burada bir tezimiz var, o da şudur; Özellikle bizim törenimize İlham kardeşimin refikalarıyla birlikte bulunmuş olmaları dünyaya bir mesajdır. Ülkemize bir mesajdır. Bundan dolayı da aynı şekilde ben de Refika'mla birlikte bu ziyareti gerçekleştirmiş bulunuyorum. Ve bu ziyaretler aramızdaki duyguların ne denli ileri gittiğini en güzel ifadesidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO-Ukrayna Konseyi Oturumu’na katıldı... Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO-Ukrayna Konseyi Oturumu’na katıldı...

EĞİTİM İŞBİRLİĞİ

“Özellikle şu anda attığımız, atacağımız adımlardan bir tanesi Türkiye-Azerbaycan Üniversitesi çalışmasıdır. Ve bu konuyla ilgili olarak da YÖK Başkanımız muhatabıyla çalışmalarını bugün gözden geçirdiler. Ve yasal bir düzenlemenin gereğinden Sayın İlham kardeşim ifade ettiler. Bunu da bir an önce gerçekleştirip bu adımı attığımız anda inşallah Türkiye Azerbaycan arasında böyle bir üniversiteyi kuracağız. Artık bunu başaracağız. Ve böylece Azeri gençlerimiz Türkiye'ye rahatlıkla gelebilecekleri gibi Türk gençleri de aynı şekilde Azerbaycan'daki üniversitede okuma şansını elde edecekler.”

ENERJİ İŞBİRLİĞİ

“Enerji alanında da gerek TANAP, gerek TAP bu konuyla ilgili olarak yıllardır yapılan bir çalışma var. Bu çalışmanın detaylarını da bakan arkadaşlarımız aralarında ayrıca görüştüler. Ve bu konuda bundan sonraki süreçte daha neler yapabiliriz, bunun çalışmaları yapıldı ve enerji noktasındaki adımda Avrupa özellikle Türkiye üzerinden alacakları bu gaz konusunda da çok telaşlılar ve bunun için devamlı ricada bulunmaktalar. Ve bu konuyla ilgili olarak da biz üzerimize düşeni yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya inşallah devam edeceğiz.”

SAVIUNMA SANAYİ VE TARIM-HAYVANCILIK

“Savunma sanayinde atacağımız adımlarla birlikte işin savunma sanayi bölümünün yanında bir de eğitimi konusunda da üzerimize düşen görevler var. Bu görevleri bugüne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yine aynı şekilde yapmaya devam edeceğiz."

“Bunun yanında yine aynı şekilde ulaşımda, ulaştırmada şu anda Türk müteahhit firmaları gerçekten Azerbaycan'da başarılı altyapı, üstyapı çalışmalarını gerçekleştiriyorlar. Bu bizi ayrıca mutlu ediyor.”

'YOL MEDENİYETTİR'

“En çok üzerinde durduğumuz ve bizim de hassasiyetimizi içeren Zengezur olayı. Bu Zengezur konusunu inşallah süratle halletmemiz halinde de tabii bu bize iki önemli adımı kazandıracak. Gerek karayolu noktasında gerek demir yolu noktasında atılacak adımla Türkiye'nin Nahçıvan'la olan bağlantıları çok daha güçlü bir hale inşallah gelecek. Bu bağlantıların olması Türkiye-Azerbaycan arasındaki bu ilişkilerin güçlenmesine vesile olacaktır. Zira yol medeniyettir. Eğer yolunuz varsa medenisiniz, yolunuz varsa medeniyeti yakalamışsınız. Eğer yol yoksa hiçbir şey yok. Ve şu anda Azerbaycan'ın da özellikle bu savaşlardan sonra hassasiyetle üzerinde durduğu en önemli konu, altyapı noktasında yollardır.”

“Bundan önceki gelişimde de gördüm. Yani bütün tüneller, viyadükler bunlar Azerbaycan'ın Karabağ Savaşları'ndan sonra nasıl geliştiğini, nasıl gelişmekte olduğunu en güzel şekilde ortaya koyuyor.”
 

Editör: MURAT ÖZER