Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Yenilikçi teknolojiler konusunda treni kaçırma lüksümüz yok" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Türkiye olarak yenilikçi teknolojiler konusunda özellikle yazılım, yapay zeka ve dijital dünyayla ilgili treni kaçırma lüksümüz yok. Geçmişte treni kaçırdığımız, bazı teknolojilerin peşinde koştuğumuz ve geride kaldığımız bir gerçek. Eğer bu treni kaçırırsak önümüzdeki yıllarda gelecek nesiller bizi affetmez" dedi.

İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Nuri Demirağ Salonu'nda düzenlenen toplantıda, başkanlığın Yapay Zeka Platformu'nu tanıttı. Demir, SSB olarak lider ve yol gösterici Türkiye için yüksek kabiliyetli sanayi altyapısı oluşturmayı, yerli ve milli üretimde öncü olmayı hedeflediklerini söyledi. Hedeflere ulaşmak ve bütüncül savunma sanayisi stratejisi oluşturulması için bu alanda çalışan şirketler, küçük işletmeler, araştırma- geliştirme kuruluşları ve üniversitelerin katılımı ile savunma sanayisi ekosisteminin etkin yapıda kullanılması gerektiğini kaydeden Demir, "Savunma sanayisi ekosistemimizi, kritik ihtiyaçlar ve gelecek vadeden yenilikçi konuları çalışmak üzere teşvik etmek, rekabetçi bir yöntem ile performansları artırmak, yetkinlik havuzu oluşturmak, genişletmek ve sürdürülebilirliği sağlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Burada Türkiye olarak yenilikçi teknolojiler konusunda özellikle yazılım, yapay zeka ve dijital dünyayla ilgili treni kaçırma lüksümüz yok. Geçmişte treni kaçırdığımız, bazı teknolojilerin peşinde koştuğumuz ve geri kaldığımız bir gerçek ancak şu anda öyle bir dönemden geçiyoruz ki eğer bu treni kaçırırsak önümüzdeki yıllarda gelecek nesiller bizi affetmez" dedi.

'SAHİPLENİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ'

Bakan Bozdağ: "Türkiye'deki adaletin terazisi, Batı'dan daha doğrudur" Bakan Bozdağ: "Türkiye'deki adaletin terazisi, Batı'dan daha doğrudur"

Yapay zeka konusunda yürütülen çalışmalara da değinen İsmail Demir, yapay zeka kavramının altının doldurulmasının çok önemli olduğunu, bunun için de yetişmiş insan gücüne ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, "Başkanlık olarak yapay zekaya dair çalışmalarımızı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, TÜBİTAK gibi kurumlarımızla iş birliği ve koordinasyon içerisinde yürütüyoruz. Burada oluşturacağımız her kavram, her değer, her metot mutlaka entegre olarak diğer kurumlarla paylaşılacak ve onların yaptığı çalışmalardan da buraya katkı sağlanmaya çalışılacak. Geçtiğimiz yıl yayınlanan Ulusal Yapay Zeka Strateji Belgesi'ni, bu konunun devletin en üst kademesinde sahiplenilmesi açısından çok önemli buluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmalara da sektör olarak desteğimiz devam edecek. Bizler, savunma sanayiimizi Türkiye'nin Küresel Güç Vizyonu'na uygun olarak inşa etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

SSB Yapay Zeka Platformu ile yüksek hacimli verisi olmayan, veri etiketlemek için kaynağı olmayan, yüksek maliyetli donanım (GPU) altyapısına sahip olmayan, model eğitimi için kaynak harcamak istemeyen, alanında yetenekli kişileri/firmaları tespit etmek konusunda zorlanan, tüm paydaşların (firma/araştırma merkezi/üniversite) faydalanabileceği altyapı kazandırılacak.

Bu arada 20 yıl önce savunma sanayisi projelerine 49 milyon dolar, 2021 içinde ise 1 milyar 650 milyon dolar Ar-Ge payı ayrıldığı ve bu alanda 60'ı tamamlanmış, 62'si devam eden 122 projenin olduğu belirtildi. (DHA)