İsrail Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Filistin’in konseye tam üyeliği kapsamında yapılan oylamaya destek veren ülkelerin temsilcilerini, bakanlığa çağıracağını duyurdu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Yisrael Katz'ın talimatı üzerine Dışişleri Bakanlığı, Güvenlik Konseyi'nde Filistin'in BM'deki statüsünün yükseltilmesi lehinde oy kullanan ülkelerin büyükelçilerini bir protesto toplantısına davet edecek. Fransa, Japonya, Güney Kore, Malta, Slovenya ve Ekvador büyükelçileri yarın Damarsh'a çağrılacak ve kendilerinden güçlü bir protesto talep edilecek. Ayrıca, Filistin'in statüsünün yükseltilmesi için reddedilen Cezayir önerisi lehinde oy kullanan diğer ülkelere de aynı protesto iletilecek” denildi.

ABD VETO ETMİŞTİ

Bakan Yaşar Güler, BAE Genelkurmay Başkanı Al Mazrouei ile görüştü Bakan Yaşar Güler, BAE Genelkurmay Başkanı Al Mazrouei ile görüştü

BMGK’da 18 Nisan’da Cezayir’in önerisiyle, Filistin’in konseye tam üyeliği oylanmıştı. Oylamada 12 üye, Filistin’in tam üyeliğine destek verirken, İngiltere ve İsviçre oylamaya katılmadı. Veto hakkı bulunan 5 ülkeden biri olan ABD, oylamayı veto etti.

Editör: Admin Admin