İzmir'de 19 Mayıs AtatürkAnma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105'inci yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanırken, İzmirliler kutlamalara ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Cumhuriyet Meydanı'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında resmi tören düzenlendi. Törene İzmir Valisi Süleyman Elban, Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenci ve öğretmenler ile vatandaşlar katıldı.

Bando eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Türk bayrağı göndere çekildi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Murat Eskici, "Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar. 'Biz neydik?' sorusunun cevabı aynı zamanda 'Biz ne olabiliriz?' sorusunun cevabına ışık tutar. İnsan tarihinde ve geçmişinde geleceğini de arar. Kendi tarihine yabancılaşanlar, rüzgarın önündeki bir yaprak misali savrulurlar. Sevgili gençler, 19 Mayıs tarihi bizim milletimiz için çok müstesna bir tarihtir. Bu tarih, Türkiye'nin inşasında ilk tuğlanın konulduğu gündür" dedi.

GÖSTERİLER SUNULDU

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın mesajının okunmasının ardından, şiirler okundu, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi seslendirildi. 'Gençliğin Ata'ya Cevabı'nın öğrenci ve sporcu grupları tarafından okunması sonrası Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan halk oyunları ve spor gösterileri sunuldu.

Meydandaki gösterileri izleyenler, ellerinde Türk bayraklarıyla bayram coşkusuna ortak oldu.

Tören İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekiplerinin taekwondo, artistik jimnastik, güreş, kick-boks sporcuları ve İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi halk oyunları gösterisi ile devam etti. Akrobatik bisiklet ve paten gösterisinin ardından öğrenciler dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri açtı. Program, konfeti gösterisinin ardından sona erdi.

ÖĞRENCİLERDEN HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ

Ankara'da 15 Temmuz şehitleri için şehitlikte tören... Ankara'da 15 Temmuz şehitleri için şehitlikte tören...

İzmir'de Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu iş birliğinde Gaziemir Spor Salonu'nda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında halk oyunları gösterisi düzenlendi. Etkinliğe, Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uzun, Gaziemir Kaymakamı Kudret Kurnaz, Gaziemir Garnizon Komutanı Adnan Özer, Gaziemir Belediye Başkanı Ünal Işık, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okul Komutanı Albay İlker Başgöz, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Hasan Mert, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu Beden Eğitimi ve Spor Grup Başkanlığı (BES) Bölüm Başkanı Albay Ahmet Cenk Erdağlı katıldı.

'YENİDEN DOĞUŞUN İLK ADIMI'

Etkinlikte konuşan Gaziemir Kaymakamı Kudret Kurnaz, "Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vatanın kurtuluşunu yine vatanın sinesinden doğacağını düşünüp, harekete geçerek Samsun'a ayak basmasının ve kurtuluş meşalesini yakmasının 105'inci yılı. 19 Mayıs 1919 sadece Anadolu'ya yapılan bir ziyaret değil; aynı zamanda milletinin yeniden doğuşunun ilk adımdır. Bu tarih, Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük yolunda attığı en önemli adımdır. Gazi Mustafa Kemal'e doğum günü sorulduğunda 'Benim doğum günüm 19 Mayıs' diyecek kadar önemli bir adımdır" dedi.

'GENÇLERİMİZİ SPORA TEŞVİK ETMEK, HEPİMİZİN GÖREVİDİR'

"Atatürk, bugünü Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan ederek gençliğe ve spora verdiği önemi açıkça göstermiştir" diyen Kurnaz, "Spor da sağlıklı ve güçlü bir toplum için vazgeçilmezdir. Spor yapan gençlerimiz hem bedenen hem de ruhen daha sağlıklı ve zinde olurlar. Aynı zamanda spor yaparak, disiplinli ve azimli olmayı da öğrenirler. Bu nedenle gençlerimizi spora teşvik etmek ve sporun gelişmesi için gerekli çalışmaları yapmak, hepimizin görevidir. Gençleri özgür ve bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti'nde bilgili, donanımlı ve ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek, hepimizin en büyük sorumluluğudur. Sizlerin bu güzel vatanı daha da ileriye taşıyacağınıza, bunu daha müreffeh ve kalkınmış bir ülke haline getirmeye azimli ve kararlı olduğunuza, o gün Türk milletine inanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi inanıyoruz" diye konuştu.

'TÜRK İSTİKLAL HARBİ, MEHMET'İN EBEDİLEŞTİĞİ YERDİR'

Gaziemir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Mehmet Uzun ise "1919'da başlayan mücadeleden Mustafa Kemal'in ifadesiyle 'Bir elde silah, bir elde umut' olacak şekilde çorak Anadolu topraklarında destansı bir direniş sonunda zaferle çıkılmıştır. Mehmet Akif'in hadisiyle de bu savaş namusunu çiğnetmeyen Mehmet'in kendini vatana adadığı bir harptır. Türk İstiklal Harbi, Mehmet'in ebedileştiği yerdir. Dolayısıyla ülkemizi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesini genler ileriye taşıyacaktır" dedi. (DHA)

Editör: Admin Admin