NATO Savunma Bakanları toplantısının ikinci gün oturumu Belçika’nın Brüksel kentinde NATO Karargahı’nda başladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg İsveç’in katılım gerçekleştirdiği sabah oturumunda, toplantıların Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak olan ve müttefik ülkelerin liderlerinin katılacağı NATO Zirvesi’ne ‘zemin hazırlığı’ olduğunu belirtti.

JENS STOLTENBERG: "BUGÜN NATO VILNIUS ZİRVESİ'NE ZEMİN HAZIRLAYACAĞIZ"

Genel Sekreter Stoltenberg açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Başkan Putin'in Ukrayna'ya yönelik saldırıyla birlikte, bir nesildir Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik en ciddi tehditle karşı karşıyayız. Şu anda doğrudan NATO komutası altında 40 binden fazla askerimiz var. Çok daha fazlası yüksek alarmda. Hepsi önemli hava ve deniz kuvvetleriyle destekleniyor. Baltık'tan Karadeniz'e çok uluslu muharebe gruplarının sayısını ikiye katladık.

Dünya liderlerinden Donald Trump’a geçmiş olsun mesajları Dünya liderlerinden Donald Trump’a geçmiş olsun mesajları

Bugün, liderlerin caydırıcılığımızı ve savunmamızı daha da güçlendirmek için kararlar alacağı Vilnius'taki NATO Zirvesi için zemin hazırlayacağız.

Avrupa'nın savunması için güncellenmiş planlarımızı gözden geçireceğiz,

Endüstriyel zeminimizin daha yüksek talebi karşılayabilmesini sağlamak için adımlar atacağız,

Ve savunmaya yatırım yapmak için asgari olarak GSYİH'nın yüzde 2'sini belirlemesini beklediğim yeni, daha iddialı bir savunma yatırım taahhüdü geliştireceğiz.”

 

Editör: MURAT ÖZER