Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Direktörü Rafael Mariano Grossi ile beraberindeki  heyetler Kaliningrad’da bir araya geldi.

Zelenski, Moldova'da Avrupa ülkelerinin liderleriyle görüştü Zelenski, Moldova'da Avrupa ülkelerinin liderleriyle görüştü

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu ROSATOM Genel Müdürü Aleksey Likhachev ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Direktörü Rafael Mariano Grossi ile beraberindeki heyetler Kaliningrad’da bir araya geldi. Görüşmede Zaporijya NGS'deki nükleer emniyet ve güvenlikle ilgili konular ele alındı. Taraflar özellikle Rafael Grossi'nin 29 Mart'ta santrale yaptığı ziyaretin sonuçlarına ve tesisteki UAEA uzmanlarının rotasyonuna değindi.

Toplantıya Rus tarafından Rusya Federasyonu Federal Çevre, Sanayi ve Nükleer Denetim Kurumu (Rostekhnadzor) Başkanı Alexander Trembitsky, Rus Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Başkanı Igor Kirillov, Federal Ulusal Muhafız Birlikleri Saha Güvenliği Genel Müdürlüğü Başkanı Vladimir Mashevskiy ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Silahların Yayılmasının Önlenmesi ve Kontrolü Dairesi Başkan Yardımcısı Igor Vishnevetsky katıldı.

Toplantıda, Rosatom ilgili Rus kurumları ve UAEA Sekretaryası arasında geçen yıl düzenli görüş alışverişi yapılması yönündeki karar doğrulduğunda gerçekleştirildi. Görüşmede Zaporijya NGS'deki nükleer emniyet ve güvenlikle ilgili konular ele alındı. Taraflar özellikle Rafael Grossi'nin 29 Mart'ta santrale yaptığı ziyaretin sonuçlarına ve tesisteki UAEA uzmanlarının rotasyonuna değindi.

UAEA Direktörü Rafael Grossi, son ziyaretinin ardından, Kasım 2022'de NGS'ye düzenlenen bombardımanın sonuçlarını bizzat değerlendirme fırsatı buldu. Olumlu haber olarak santralde yeni Rus dizel jeneratörlerinin ve modüler kazan dairelerinin mevcut olduğunu belirtti.

TARAFLAR TEMASLARIN SÜRECEĞİNİ BELİRTTİ 

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de UAEA Direktörü Grossi’ye Zaporijya NGS’nin güvenli bir şekilde işletilmesini sağlamak üzere Rus tarafınca atılan adımlar hakkında bilgi verdi.