Ukrayna’nın güneyindeki Kakhova barajının yıkılmasının ardından Ukrayna yönetimi Rusya’yı suçlarken, Rusya yönetimi de Ukrayna’nın baraja sabotaj düzenlediğini belirtti

Ukrayna’nın güneyinde Herson ve Zaporijya’nın arasında bulunan Kakhova barajı, düzenlenen saldırı sonucu yıkıldı. Barajın yıkılması aynı zamanda insani krizin yaşanmasına neden oldu. Barajın bulunduğu nehrin her iki tarafından yüzlerce kişi tahliye edildi ve tahliye işlemleri sürüyor.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİ: 'RUSYA'NIN TERÖR EYLEMİ'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve diğer resmi Ukrayna kurumları, barajın yıkılması konusunda Rusya’yı suçladı ve bunun ‘Rusya’nın terör eylemi’ olduğunu belirtti.

Ukrayna’nın açıklamasının ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell gibi isimler de Rusya’ya tepki göstermişti.

Bakan Hakan Fidan, Suudi mevkidaşı Al-Suud ile ortak basın toplantısı yaptı Bakan Hakan Fidan, Suudi mevkidaşı Al-Suud ile ortak basın toplantısı yaptı

RUSYA SAVUNMA BAKANI SERGEY ŞOYGU: "BU UKRAYNA’NIN BİR SABOTAJIDIR"

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, düzenlediği basın toplantısında Kakhovka barajı konusunda Ukrayna yönetimini suçladı. Şoygu, Ukrayna’nın karşı saldırısında başarısız olduğunu ve Herson yönünde pozisyonunu güçlendirmeye çalıştığını ve Rusya’nın saldırılarını engellemek için barajı yıktığını belirtti. Şoygu, “Taarruz operasyonlarında başarılı olamayan düşman, potansiyelini güçlendirmek ve Herson yönündeki birlikleri ve donanımı taarruz bölgesine yeniden konuşlandırmayı planlıyor. Düşman, Dinyeper Nehri'nin sağ kıyısında savunma mevzileri inşa etmeye başladı, bu da orada savunmaya geçme niyetini gösteriyor.  Kiev rejimi, Rusya'nın cephenin bu bölümündeki saldırı eylemlerini önlemek için, önemli alanların sular altında kalmasına neden olan ve ciddi ve uzun süreli çevresel sonuçları olacak bir sabotaj, aslında bir terör eylemi gerçekleştirdi. Bu gerçek, bunun Kiev rejimi tarafından önceden planlandığını kanıtlamaktadır” dedi.

 

Editör: MURAT ÖZER