ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün C5+1 Forumu kapsamında geldiği Kazakistan’dan Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te geçerek üst düzey temaslarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Dünya Su Günü' mesajı... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Dünya Su Günü' mesajı...

Blinken’i Özbekistanlı mevkidaşı Bakhtiyor Saidov dün havalimanında karşıladı.Özbekistan Dışişleri Bakanı Bakhtiyor Saidov, Blinken’in Özbekistan ziyareti ve görüşmelerle ilgili ‘çok verimli’ geçtiğini belirterek “İş ilişkileri için daha iyi zemin yaratma, Özbekistan'da kapasite geliştirme ve Orta Asya'da bölgesel güvenliği güçlendirme çabaları konusunda anlaştık. ABD Hükümetinin Özbekistan Cumhurbaşkanının reform gündemine devam eden ve tam desteğini takdir ediyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise Taşkent temaslarıyla ilgili “Özbekistan'ın tarihi ve kültürünün güzel bir örneği olan Taşkent'teki Khast-Imam'ı (Külliye) bugün ziyaret etmekten onur duydum. ABD değişimler, eğitimler ve koruma ödülleri de dahil olmak üzere paha biçilmez Kültürel Mirasının korunması konusunda Özbekistan Hükümeti ile ortaklık yapmaktan gurur duymaktadır” ifadelerine yer verdi.