Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal'ın emekliye ayrılması dolaysıyla, devir teslim töreni gerçekleştirildi. Oramiral Adnan Özbal, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'na devretti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda devir-teslim töreni gerçekleştirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, emekliye ayrılması nedeniyle görevini Oramiral Ercüment Tatlıoğulu'na devretti. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve çok sayıda askeri personel katıldı. Tören Mangasını selamlayan Bakan Akar'ın şeref defterini imzaladı. 

'KOMUTANIMIZIN HİZMETLERİ SAYGIYLA ANILACAKTIR'

Törende konuşan Bakan Akar, "Denizlere sığmayan Deniz Kuvvetleri Komutanımızın yaptığı bu hizmetler daima büyük bir saygıyla, büyük bir hatıra olarak fotoğraflarda, videolarda ve insanların hafızasında bireysel ve kurumsal hafızada mutlaka yaşatılacak ve saygıyla anılacaktır. Böyle bir dönemde Deniz ve Hava Kuvvetleri'ni komuta etmek gerçekten ayrıcalıktır. Aklınıza gelebilen bütün taktik ve teknik konular üzerinden çalışmalar, uygulamalar yapıldı. Gerçekten ne kadar bilgisi, tecrübesi varsa arkadaşlarımın bunların hepsini vatan için millet için bayrak için Cumhuriyet için kullanma fırsatı oldu. Bu dönemde ülkemizin, milletimizin, devletimizin hak, alaka ve menfaatlerini kollamak ve korumak için ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışıyla karada, denizde, havada çok ciddi, yoğun, anlamlı, kapsamlı, bilinçli bir mücadele yapılmıştır" açıklamasında bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler de görevi devreden ve devralan silah arkadaşlarını tebrik ederek, "Asil milletimizin birlik ve beraberliği ile devletimizin bölünmez bütünlüğünü korumak için ömrünün büyük bölümünde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet etmiş kahraman silah arkadaşlarımızın görev devir tesliminde sevinçlerine şahitlik etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Alınan kararların milletimiz, devletimiz, Silahlı Kuvvetlerimizin üyeleri ve aileleri için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

 'ŞEREFLE TAŞIDIĞIM ÜNİFORMAMA VEDA EDİYORUM'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı brövesini Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'na devreden Oramiral Adnan Özbal, "Deniz lisesi öğrencisi olarak 1973 yılında 15 yaşında Heybeliada'da başladığım askerlik ve bahriye hayatına, 49 yıl boyunca şerefle taşıdığım üniformama, 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla veda ediyorum. 2020 yılında tüm zamanların rekoru kırılarak 200 bin saat seyir icra edilmiş, TCG GİRESUN gemimiz 182 gün hiç karaya ayak basmadan görev icra etmiş, aynı yıl Doğu Akdeniz'de 82 gün süreyle Oruç Reis araştırma gemisine refakat ve koruma görevi başarıyla yerine getirilmiştir. Libya Görev Grubuyla dost unsurlara destek sağlanmış, Karadeniz'de mayına karşı tedbirler başarıyla uygulanmıştır" ifadelerini kullandı.

'DAHA İLERİYE TAŞIMAK ÖNCELİĞİMİZ

Brövesi takılan Oramiral Tatlıoğlu ise bir deniz ülkesi olan Türkiye'nin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandığından dolayı gurur duyduğunu belirtti. Oramiral Tatlıoğlu, mevcut güvenlik ortamı göz önünde bulundurulduğunda denizlerdeki hak ve menfaatlerin layıkıyla korunabilmesi için Deniz Kuvvetleri'nin her zamankinden daha etkin, caydırıcı ve saygın olması gerektiğini vurguladı. Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, "Bu bilinçle Ulu Önder Atatürk'ün gösterdiği mükemmel ve kadir bir Türk donanmasına malik olmak hedefi doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Deniz Kuvvetlerimizi her bakımdan çok daha ileri seviyeye taşımak birinci öncelikli görevimiz olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Törenin sonunda Oramiral Tatlıoğlu, Oramiral Özbal'a, görevi süresince kullandığı 'Komutanlık Forsu'nu hediye etti. Milli Savunma Bakanı Akar da Oramiral Özbal'a hizmet anısı şilti ve hizmet belgesi takdim etti. (DHA)

Editör: MURAT ÖZER