Finlandiya NATO’ya üyelik sürecini resmen tamamlayarak NATO’nun 31’inci üyesi oldu.

Zelenski, Moldova'da Avrupa ülkelerinin liderleriyle görüştü Zelenski, Moldova'da Avrupa ülkelerinin liderleriyle görüştü

Belçika’nın başkenti Brüksel’deki NATO karargahında Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken aracılığı ile NATO Kurucu Antlaşması uyarınca üyelik belgelerini saklayan ABD’ye belge teslimi yaptı.

Böylelikle Finlandiya NATO’ya üyelik sürecini resmen tamamlayarak NATO’nun 31’inci üyesi oldu.

STOLTENBERG: “BUGÜN DÜNYAYA PUTİN’İN BAŞARISIZ OLDUĞUNU GÖSTERİYORUZ”

Belge tesliminin ardından NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö basına açıklamada bulundu. Stoltenberg, “Başkan Niinistö, Finlandiya'nın NATO'nun otuz birinci üyesi olduğu bu tarihi günde sizi burada ağırlamaktan büyük bir onur duyuyoruz. Bugünden itibaren 31 bayrak bir arada dalgalanacak. Birlik ve beraberliğimizin bir simgesi. NATO’ya katılmak Finlandiya, İskandinav güvenliği ve bir bütün olarak NATO için iyidir. Finlandiya önemli ve son derece yetenekli kuvvetler, ulusal dayanıklılık konusunda uzmanlık ve NATO müttefikleri ile yan yana çalışma konusunda yılların deneyimini beraberinde getirmektedir. Finlandiya'yı ittifakımızın tam teşekküllü bir üyesi olarak karşılamaktan büyük gurur duyuyorum. En kısa zamanda İsveç'i de aramıza katmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Başkan Putin NATO'nun kapısını kapatmak istedi. Bugün dünyaya onun başarısız olduğunu gösteriyoruz. Saldırganlık ve gözdağı işe yaramıyor. Daha az NATO yerine tam tersini başardı ve kapımız sonuna kadar açık” diye konuştu.