İsrail’deki ikinci saldırıda yaralanan baba ve oğlunun durumu, ciddiyetini koruyor... İsrail’deki ikinci saldırıda yaralanan baba ve oğlunun durumu, ciddiyetini koruyor...

Avustralya’da Victoria eyaletinin Birinci Bakanı Daniel Andrews, cinsel taciz suçlamasından hüküm giyip daha sonra üst mahkeme tarafından aklanan ve Salı günü hayatını kaybeden Kardinal George Pell (81) için devlet cenaze töreni düzenlenmeyeceğini açıkladı. Andrews, bunun kurbanlar için üzücü olacağını belirtti.  

Avustralya’nın en yüksek konumdaki din görevlisiyken 2018’de kilise korosunda görevli erkek çocuklara cinsel taciz suçu işlediği için hapis cezası alan ve 2020 yılında yüksek mahkeme tarafından hüküm kararı bozulan Kardinal George Pell, geçen Salı günü Vatikan’da hayatını kaybetmişti.

BAKAN DANIEL ANDREWS 

Kardinalin doğduğu ve yaşamının yarısını geçirdiği Victoria eyaletinin Birinci Bakanı Daniel Andrews, dün basına açıklama yaparak Kardinal için devlet cenaze töreni düzenlenmeyeceği duyurdu. Andrews açıklamasında “Hayatta kalan kurbanlar için bundan daha üzücü bir şey düşünemem” ifadelerini kullandı.   

NE OLMUŞTU?

Kardinal George Pell, kariyerinde Katolik Kilisesi’nin ülkedeki en yetkili makamına ulaşmış, 2014’te Vatikan’a çağrılarak Vatikan’ın finans makamlarında görev almıştı. Papa’dan sonra en yetkili 3’üncü kişi olduğu belirtilen Kardinal hakkında, 90’larda Başpiskopos olduğu sırada küçük erkek çocuklara cinsel taciz suçlamasıyla 2017 yılında hakkında dava açılmış ve 2018 yılında mahkeme jürisi Kardinal’i suçlu bulmuştu. 13 ay hapis yatan Kardinal Pell, temyize gitmiş ve 2020 yılında yüksek mahkeme tarafından aklanmıştı.