ABD Başkanı Joe Biden, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın Beyaz Saray’daki ziyareti sırasında, İsveç'in NATO üyeliği konusunda “Sonuç olarak basit: İsveç, İttifakımızı daha da güçlendirecek ve NATO'da sahip olduğumuz değerlerin aynısına sahip. Üyeliğinizi gerçekten -sabırsızlıkla dört gözle bekliyorum” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Biden, İsveç Başbakanı Kristersson ziyareti sırasında dün şu açıklamaları yaptı;

“Önümüzdeki hafta NATO Zirvesi için de hazırlanıyoruz. Ve yinelemek istiyorum: ABD, İsveç'in NATO üyeliğini tamamen, tamamen, tamamen destekliyor.

Sonuç olarak basit: İsveç, İttifakımızı daha da güçlendirecek ve NATO'da sahip olduğumuz değerlerin aynısına sahip. Üyeliğinizi gerçekten -sabırsızlıkla dört gözle bekliyorum.”

İsveç Başbakanı Kristersson ise “Ayrıca, İsveç'in NATO'ya katılımına verdiğiniz güçlü destek için çok minnettar olduğumuzu da söylemek isterim. Bu bizim için çok şey ifade ediyor. Ortak koruma arıyoruz ama aynı zamanda NATO'nun tamamına bir güvenlik sağlayıcısı olmak için katkıda bulunabileceğimiz şeyler olduğunu da düşünüyoruz” dedi.

FOTO: ARŞİV 

Kral III. Charles ilk yurt dışı seyahatini Fransa’ya yapıyor... Kral III. Charles ilk yurt dışı seyahatini Fransa’ya yapıyor...

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI ANTONY BLINKEN: "İSVEÇ'İN İTTİFAK'A RESMEN KATILMASININ ŞİMDİ TAM ZAMANI"

Öte yandan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bugün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in ev sahipliğinde Finlandiya ve İsveç’ten heyetlerle birlikte 28 Haziran 2022 tarihinde imzalanan Üçlü Muhtıra’da tesis edilen Daimi Ortak Mekanizmanın beşinci toplantısına katılıyor.

Bakan Fidan, dün ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefon görüşmesi yapmış Blinken görüşmeye dair “Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile uzun süredir devam eden ABD-Türkiye ikili savunma ilişkileri ve önümüzdeki hafta yapılacak NATO Zirvesi hakkında güzel bir sohbet gerçekleştirdik. İsveç'in İttifak'a resmen katılmasının şimdi tam zamanı” açıklamasını yaptı.