İtalya genel seçimlerinde en yüksek oyu alan, aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri Partisi lideri ve müstakbel Başbakanı Georgia Meloni (45), hükümeti kurma görevini İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan aldı. Merkez sağ hükümetinin bugün yemin etmesi bekleniyor.

BERLUSCONI-MELONI-SALVINI

Meloni, eski Başbakan ve Forza İtalia Partisi’nin lideri Silvio Berlusconi ve sağ parti Lega’nın lideri Matteo Salvini ile kurduğu İtalya'nın yeni iktidar koalisyonunu temsilen dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Mattarella ile görüştü.

'HAZIRIZ'

Meloni dün akşamki görüşmesinden sonra açıklama yaparak “Merkez sağ delegasyonu, ülkeye mümkün olan en kısa sürede yeni bir hükümet verme ihtiyacı konusunda Cumhurbaşkanı Mattarella ile anlaştı. Koalisyon, yeni Yürütme Kurulu'nun (hükümet bakanları) oluşturulması için aşağıda imzası bulunanları Cumhurbaşkanına bildirdi. Hazırız” dedi.

CUMHURBAŞKANI TOPLANTISI // SALVINI-MELONI-BERLUSCONI

Meloni daha sonra bir açıklama daha yaparak “Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'dan yeni hükümeti kurma görevini kabul ettim ve Bakanlar listesini sundum” dedi. Meloni’nin bugün kabinesinin yemin etmesi bekleniyor.   

İTALYA CUMHURBASKANI MATTARELLA - MELONI

BERLUSCONI-MELONI 

SALVINI-MELONI 

Editör: MURAT ÖZER