Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kraliçe’nin defalarca Kanada’nın modern tarihine damgasını vurduğunu, 70 yıl ve 23 kraliyet turu boyunca tarihi dönüm noktalarında Kanada’da bulunduğunu belirtti.

Buckingham Sarayı’nın Kraliçe 2. Elizabeth’in Balmoral’da hayatını kaybettiğini duyurmasının ardından Kanada Başbakanı Justin Trudeau 96 yaşında vefat eden Kraliçe için veda konuşması yaptı. 

TRUDEAU: 'DEFALARCA KANADA’NIN MODERN TARİHİNE DAMGASINI VURDU'

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kraliçe’nin defalarca Kanada’nın modern tarihine damgasını vurduğunu, 70 yıl ve 23 kraliyet turu boyunca tarihi dönüm noktalarında Kanada’da bulunduğunu belirterek, ‘Kanada’ya dönerken ‘evde olmak güzel’ derdi. O gerçekten de burada evindeydi ve Kanadalılar onun sevgisine karşılık vermekten asla vazgeçmediler. Majesteleri, hayatını Commonwealth (İngiliz Milletler Topluluğu) ve halkının hizmetine adamaya yemin etti. Tüm Kanadalılar adına, bu yemini onurlandırdığı ve ömür boyu hizmet ettiği için Kraliçe II. Elizabeth'e teşekkür ediyorum. Önümüzdeki günler, tüm Commonwealth vatandaşları için olduğu gibi Kanadalılar için de bir yas dönemi olacak ve hükümdarımızın ölümü münasebetiyle anma töreninin yapılacağı ulusal bir yas günü ile sona erecek” ifadelerini kullandı.

Savunma Bakanı Akar, İsrailli mevkidaşı Gantz ile görüştü Savunma Bakanı Akar, İsrailli mevkidaşı Gantz ile görüştü

Trudeau ayrıca Kanada hükümeti adına, Kraliyet ailesi üyelerine en içten taziyelerini iletti.