Mısır'ın Şarm El-Şeyh kentinde Rixos Hotels Egypt ev sahipliğinde düzenlenen Afrika Turizm Forumu, Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Antalya Turizm Forumu (ATF) Kurucu Başkanı Selçuk Meral ve Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed Issa'nın açılış konuşmaları ile başladı. Yönetim Kurulu Başkanı Tamince açılış konuşmasında “destinasyon içinde bir destinasyon” oluşturmayı hedeflediklerini belirterek turizmin lokal ekonomileri desteklediğini, istihdam sağladığını vurguladı.

Afrika kıtasının turizm potansiyelini sergilemek ve sürdürülebilir turizm hedefleri için katma değer yaratılmasına katkıda bulunmak üzere ilki yapılan Afrika Turizm Forumu, Mısır'ın turizm kenti Şarm El-Şeyh'de 20 ülkeden 2 bine yakın seyahat acentesi ve iş insanını bir araya getirdi.

FETTAH TAMİNCE

Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince konuşmasında, ilki yapılan forum hakkında değerlendirmelerde bulunarak, turizm sektörünün Afrika kıtasındaki potansiyel gelişiminin altını çizdi. Tamince, “destinasyon içinde bir destinasyon” oluşturmayı hedeflediklerini belirterek turizmin lokal ekonomileri desteklediğini, istihdam sağladığını vurguladı.

SELÇUK MERAL: 'MISIR, AFRİKA’YA AÇILAN ÖNEMLİ BİR KAPIDIR'

Forumun açılışında konuşan ATF Kurucu Başkanı Selçuk Meral, Mısır'ın Afrika'nın dünyaya açılan en önemli kapısı olduğunu ifade etti. Organizasyonun Mısır'ın önemli turizm kentlerinden biri olan Şarm El-Şeyh'de yapılması ile ilgili olarak, "Bu önemli organizasyonu düzenlemek için Mısır’ı seçmemizin en önemli sebebi hiç şüphesiz Mısır’ın Afrika’nın dünyaya açılan en önemli kapısı olmasıdır. Bunun yanı sıra dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından bazılarına sahip olması da Mısır’ı seçmemizdeki en önemli sebeplerden biridir. Bu potansiyeli değerlendirerek dünyayı Afrika ile buluşturmak istiyoruz. Bu önemli etkinlik ile tüm dünyanın dikkatini öncelikle Mısır’a ardından ana kıta Afrika’ya çekmek istiyoruz” dedi.

SELÇUK MERAL: "TÜRKİYE VE MISIR, DÜNYA TURİZMİNİ DOMİNE EDEBİLİR"

Türkiye ve Mısır arasındaki turizm işbirliklerine dikkat çeken Meral, "ATF Türkiye ve ATF Egypt ile yeni pazarlar ve yeni vizyonlar kazanarak Afrika’yı, Avrupa’yı, Asya’yı kısacası tüm dünyayı harekete geçirebiliriz. Bu yeni dönem rekabetin değil birlikteliğin dönemidir. Türkiye ve Mısır turizm çeşitliliği ve sürdürülebilir turizme verebilecekleri katkı ile dünya turizmini domine edebilir. Bu birlikteliğin bu yeni dönemin başlangıcı olmasını dilerim” ifadelerine yer verdi. 

AHMED ISSA: "BAKANLIK OLARAK ÖZEL SEKTÖRLE İŞ BİRLİĞİ HALİNDEYİZ"

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmed Issa ise, Afrika Turizm Forumu’nun Mısır ve Afrika turizmini geliştirmek ve potansiyeli ortaya çıkarmak için faydalı olacağını ifade etti. Issa, "Bu forumun ortak program, ortaklık ve iş birliği adına oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Organizasyonun Mısır ve Afrika turizmini geliştirmek ve potansiyeli ortaya çıkarmasına faydalı bir adım olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

BÖLGEDE ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TÜRK YATIRIMI VAR

Türkiye ile Japonya doğal gaz alanında İyi Niyet Antlaşması imzaladı... Türkiye ile Japonya doğal gaz alanında İyi Niyet Antlaşması imzaladı...

Mısır ve Türkiye'den birçok iş insanın katıldığı Forum'da konuşma yapan Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Demirören Haber Ajansı'na (DHA) özel yaptığı açıklamada, Mısır ve Türkiye arasındaki turizm işbirliklerini değerlendirerek bölgedeki fırsatlara dikkat çekti. Onaran ayrıca, bölgedeki önemli ölçüde bir Türk yatırımı olduğunun da altını çizdi.

Editör: Admin Admin