Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze’nin kuzeyinde bulunan Şifa hastanesine yönelik saldırılardan endişe duyduklarını ve hastaneye erişimin artık imkansız olduğunu açıkladı.

ARŞİV FOTO

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli: "Utanması gereken İsrailli yetkililerdir" Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli: "Utanması gereken İsrailli yetkililerdir"

TEDROS GHEBREYESUS: "SALDIRILARDAN DOLAYI GAZZE'DEKİ ŞİFA HASTANESİNE ERİŞİM KAYBETTİK"

DSÖ Genel Direktörü Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dün yaptığı açıklamada, Şifa hastanesine düzenlenen saldırılar sebebiyle DSÖ çalışanlarıyla iletişim kuramadıklarını ve hastaların durumları hakkında bilgi alamadıklarını belirterek, “DSÖ ve ortaklarımız, devam eden baskının başlamasından bu yana Gazze'nin kuzeyindeki Şifa Hastanesi'ndeki sağlık personeliyle irtibatı kaybetti ve hastaların durumu ve gerekli bakımı alıp almadıkları hakkında bilgi arıyoruz. Şifa'ya erişim artık imkansız ve sağlık çalışanlarının gözaltına alındığına dair haberler var.

ARŞİV FOTO 

Bugün Şifa'ya yapılması planlanan bir ziyaret, güvenlik yetersizliği nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Devam eden bu durum (saldırılar), hastanenin asgari düzeyde de olsa işlevini yerine getirmesini etkileyebilir ve insanları kritik, hayat kurtarıcı bakımdan mahrum bırakabilir.

ARŞİV FOTO 

Bir kez daha tekrarlıyoruz: hastaneler savaş alanı değildir. Uluslararası insani hukuka uygun olarak korunmalıdırlar” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Admin Admin