Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomi modelini taviz vermeden uyguladıklarını belirterek, "Hayata geçirdiğimiz politikalarımızın müspet sonuçlarını inşallah önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde özellikle enflasyonda daha net bir şekilde göreceğiz. Türkiye'yi bu küresel fırtınadan da sahil-i selamete mutlaka çıkaracağız" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG'un direksiyonun başına geçti ve TOGG'u 2023'ün ilk çeyreğinde yollarda göreceğimizi söyledi. 

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Bilişim Vadisi'nde düzenlenen 'Kocaeli'ye Değer Katanlar' Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da törene katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, istihdam, ihracat ve yatırım kategorilerinde başarılı olan teknoloji şirketleri ile sanayi kuruluşlarına ödüllerini verdi.

'BİLİŞİM VADİSİ MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLEMİZE BÜYÜK BİR İVME KATIYOR'

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bilişim Vadisi yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla büyük ve güçlü Türkiye'nin köşe taşıdır. Vadimiz 230 bin metrekare kapalı alanıyla ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi hüviyetine sahiptir. İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturduğumuz teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi milli teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da arttıracağına inanıyorum. Yeni Türkiye'nin ufkunu yansıtan böyle bir mekanda Türkiye'nin sanayide lokomotif şehirlerinden Kocaeli'ne değer katan firmaları ödüllendirmek elbette farklı bir mana taşıyor." diye konuştu.

'G-20 ÜLKELERİ İÇİNDE İLK SIRAYA YERLEŞTİK'

Erdoğan, Türk firmalarının hükümetin teşvikleri sayesinde yurt içinde ve yurt dışında başarı çıtasını sürekli yukarı taşıdığını belirterek, "Ekonomik büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdüren sayılı ülkelerden biriyiz. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11'lik büyümeyle G-20 ülkeleri içinde ilk sıraya yerleştik. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 'lük büyüme kaydettik. Dünyada istihdam azalırken, 31 milyon sınırına dayanarak tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Her ay ihracatta rekor kırıyoruz. Temmuz ayı ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,5 artarak 18 milyar 550 milyon dolara ulaştı. 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihracat yapabilen Türkiye'nin yani bununla şunu söylüyorum göreve geldiğimiz zaman ihracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi nereye geldik? 250 milyar dolara yaslandık. Turizmde 2022 hedeflerimizin de üzerine çıkacağımızı görüyoruz. Asya merkezli üretim ağına alternatif adres arayışlarında Türkiye'nin ismi giderek daha fazla zikrediliyor. Başka ülkelerin yurt dışı pazarlarda bıraktığı boşluğu hamdolsun tüm ürünleri, bizim firmalarımızla doluyor." dedi. 

'RUSYA- UKRAYNA SAVAŞININ OLUMSUZ ETKİLERİNDEN ÜLKEMİZİ KORUMAYI BAŞARDIK'

Erdoğan, Rusya'nın Soçi şehrine gittiğini hatırlatarak, dengeli politikamızla Rusya- Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Döndüğümde akşam televizyon ekranlarında Rusya'dan gelen kruvazör gemisinin Trabzon Limanı'na yanaşmasını gördüm. İftihar ettim. Düşünün Trabzon Limanı'na artık turistler işte kruvazör gemisiyle geliyor. Sanayisi, üretim kapasitesi, nitelikli iş gücü. 3 kıtayı birleştiren stratejik konumu sağlık ve ulaşım altyapısı ile ülkemizin yıldızı giderek parlıyor. Küresel ölçekte gıda ve enerji krizinin konuşulduğu bir dönemde Allah'a şükür biz oldukça rahatız. İş birliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya- Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık. Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak küresel sorunların çözümünde Türkiye'nin anahtar rolünü bir kez daha teyit ettik. Emtia fiyatlarındaki ani ve aşırı yükselişin sebep olduğu piyasa dengesizliklerini yakından takip ediyoruz. Fahiş fiyat artışları ile enflasyon sebebiyle vatandaşımızın ve iş dünyamızın sırtına binen yükü hafifletecek pek çok adım attık, atmayı da sürdürüyoruz. Asgari ücretten memur ve emeklilerimizin maaşlarında yaptığımız artışlara sosyal koruma kalkanımızın genişletilmesinden, iş dünyamıza yönelik kredi imkanlarına kadar attığımız her alanda toplumumuzun tüm kesimlerine sahip çıkıyoruz. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla ülkemizi büyütme esasına dayanan Türkiye ekonomi modelimizi taviz vermeden uyguluyoruz. Hayata geçirdiğimiz politikalarımızın müspet sonuçlarını inşallah önümüzdeki senenin ilk çeyreğinde özellikle enflasyonda daha net bir şekilde göreceğiz. Türkiye'yi bu küresel fırtınadan da sahil-i selamete mutlaka çıkaracağız." 

'BU ÜLKE TOPLU İĞNE ÜRETEMİYORDU'

Erdoğan, Türkiye'nin bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe Avrupa'da en fazla yatırım alan ülke olduğunu söyleyerek, "Türkiye'deki teknoloji şirketlerine yapılan yatırımlar sadece 148 milyon dolar iken, 2021 yılında 1,5 milyar doları aştı. 2022'nin ilk yarısında 132 teknoloji girişimine yapılan 1,4 milyar dolarlık yatırımla aslında yeni rekorların, yeni başarı hikayelerinin sinyallerini veriyor. Türkiye bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe Avrupa'da en fazla yatırım alan ülke oldu. Bundan iki sene önce ülkemizde 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan hiç şirketi yokken bugün bu şirketlerin sayısı 6'ya ulaştı. Ayrıca çoğu kendi imkanlarımızla yerli ve milli helikopterlerimizi, roket ve mühimmatlarımızı, eğitim uçaklarımızı, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi, torpidolarımızı, hava savunma sistemlerimizi tasarladık. Geliştirdik ve ürettik. Bazıları bu başarıları görmezden gelse de 20 yılda yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum. Az önce Bakanımız tüfeklerden bahsetti. Bırak tüfeği, Sayın Varank ne tüfeği? Bu ülke toplu iğne üretemiyordu, toplu iğne." diye konuştu.

'TOGG'U VATANIMIZIN YOLLARINDA GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ'

Erdoğan, 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u yollarda görmeye başlayacağımızı belirterek, şu açıklamada bulundu:

"Ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye'nin otomobilini de belirlediğimiz tarihe uygun şekilde adım adım hayata geçiriyoruz. İnşallah 29 Ekim 2022'de TOGG'un Gemlik fabrikasının resmi açılışını ve ilk seri üretim aracının banttan inme törenini gerçekleştireceğiz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Yapamazsınız, üretemezsiniz, üretseniz bile satamazsınız diyenlere inat Türkiye'nin otomobilini milletimizin ve dünyanın hizmetine sokacağız. Ülkemizi savunma sanayinde nasıl parmakla gösterilen seviyeye getirmişsek, inşallah elektrikli otomobilde de benzer bir başarıyı muhakkak yakalayacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan törenin ardından Bilişim Vadisi'ndeki alanda TOGG'un direksiyonun başına geçerek bir süre kullandı. 

İZMİT'TE TOPLU AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmit'te Milli İrade Meydanı'nda gerçekleştirilen toplu açılış törenine katılarak, 8,5 milyar TL değerindeki 425 projenin açılışını yaptı. Burada vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin 17 Ağustos 1999 tarihinde merkezi Kocaeli olan depremle sarsıldığını belirterek, "İstanbul'dan Sakarya'ya kadar kaybettiğimiz vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Hükümetlerimiz döneminde hem depremin izlerini ortadan kaldırmak hem huzurlu yerleşim yerleri inşa etmek için tüm imkanları seferber ettik. Kocaeli'yi yeniden ayağa kaldırdık. Kocaeli sanayisi üretimiyle ülkemize en fazla katkı sağlayan şehirlerimizin başında yer alıyor. Dikkat ederseniz attığımız her adımda siyasetçisinden sözde aydınına serzenişler izliyoruz. Mesela, 'Suriye'de adımlar atarsanız başımıza şu felaketler gelir' Mesela, 'Akdeniz'de şu ülkelere rağmen anlaşmalar yaparsanız başımıza söyle çoraplar örülür. Kafkasya'da güç dengelerine dikkat etmeden destek verirseniz başımız ağrır. Ekonomide bize dayatılan reçetelere uymazsanız başımıza taş yağar.' Birileri vekalet ettikleri kimlerse benzer örtülü tehditleri dile getiriyor. Kardeşlerim biz neler yaptık? Binlerce yıllık geleneğimizden ayağımızdaki prangaları birer birer kırarak milletimizle gönül bağımızı takip ederek, Türkiye'mizin inşasına başladık. Kendi hedeflerimize kilitlendik. Nice sinsi oyunlara rağmen bu yollardan dönmedik" dedi.

'BİZİM İKTİDARIMIZDA NE SULU NE KURU UYUŞTURUCUYA YER YOK'

Uyuşturucu ile mücadele ettiklerini belirterek, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'e tepki gösteren Erdoğan, "Burada bunu söylemek istemezdim. Malum bir ana muhalefet var, bir de onun yanında yavru muhalefet var. Yavru muhalefetten bir tanesi aynı zamanda Kocaeli milletvekili. Hiç değinmek istemezdim fakat geçenlerde bir açıklaması oldu. 20 yıllık iktidarımızda uyuşturucu ile mücadelede biz gerekeni yapmamışız diyor. Hanımefendi önce şunu bileceksin. Bir defa bizim iktidarımızda ne sulu ne kuru uyuşturucuya yer yoktur. Sen Erdoğan'ı bu noktada iyi bilirsin. Tayyip'in suluyla kuruyla alakası olup olmadığını iyi bilirsin. Nasıl oluyor da bunu konuşuyorsun. Yok kaptoganlar şunlar bunlar. Biz gerekli mücadeleyi verdik, veriyoruz, vereceğiz. İçişleri Bakanımızın verdiği mücadele, bakanlığımızın, kabinenin verdiği mücadele hepimiz için bilinen gerçektir. Ana muhalefetin içinde sulu kuru uyuşturucu alanları düşün. Sen kimlerle beraber yol yürüdüğünün farkında mısın? Önce haddini bileceksin. Önce AK Parti iktidarının sulu kuru uyuşturucu ile mücadelesini iyi bileceksin. Bizim kitabımızda uyuşturucuya yer yoktur. Ama hanımefendi sen önce kendi çatının altındakileri düşün, onlarla beraber nasıl yol yürüdüğünü düşün. Bizin mücadelemiz net ve kesindir. Uyuşturucu ile mücadelemizi kimse inkar edemez" diye konuştu.

'HALA KENDİ ARALARINDA ANLAŞIP BİR CUMHURBAŞKANI ADAYI ÇIKARTAMADILAR'

Muhalefetin aralarında anlaşıp cumhurbaşkanı adayı çıkartamadıklarını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sırtlarını sıvazlayan büyükelçiler, etrafındakiler, FETÖ'sünden PKK'sına velhasıl Türkiye'nin ve bu kardeşinizin tüm düşmanları bunlara gaz verdikçe coşuyor. Hala kendi aralarında anlaşıp bir cumhurbaşkanı adayı çıkartamadılar ama olsun. Masada 6 kişi var masanın altında da 1 tane toplam 7. Her kafadan bir sesin çıktığı bu curcuna masasına bir değil, birkaç aday çıkartabilecek kapasitede görüyorum. Şaka bir yana en kritik dönemde Türkiye'nin önünü kesmek için gösterilen komik gayretleri izliyoruz. Allah kimin hangi niyete sahip olduğunu ve kimin kiminle yürüdüğünü biliyor. Biz işimize bakıyoruz onlar ne yaparsa yapsınlar. Biz bu tezgahla ilk defa karşılaşmıyoruz. İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı seçildiğimiz andan itibaren kendimizi mücadelenin içinde bulduk. Ne dediler muhtar bile olamaz dediler, bu manşetleri attılar. Ülkenin önce başbakanlık görevine sonra cumhurbaşkanı olduk. Bütün bu mücadeleyi milletimiz için verdik. 2023'den de zaferle çıkacağız. Ne terör örgütlerinin kanlı provokasyonları ne ahlaksız şantajlar milli iradenin gücünün üstüne çıkamaz. Onlar kaynakları arttırdıkça bizde kendi potansiyelimizi daha da kullandık. Yoğun bir şekilde tüm bu tezgahlar gizli saklı sergileniyordu. Sonra giderek pervasızlaştılar. Ülkemizi mahvetmek ve yönetimi değiştirmeyi açıkça ifade etmeye başladılar. Ekonomimize yapılan saldırı böyle başlamıştı. Ülke yönetiminde darbe ve ekonomiyle başaramadıklarını 2023'de sandık planlarını açıkça anlatmışlardı."

'CEKETİMİZİ ÇIKARTALIM VE FİNALİ İYİ YAPALIM'

Havanın sıcak olması nedeniyle 'Ceketimizi çıkartalım ve finali iyi yapalım' diyerek ceketini çıkartarak konuşmasına devam eden Erdoğan, "Seçim tarihi 2023 Haziran çattığında lütfen karşınıza çıkan adaylara bir bakın. Tercihinizi en doğru şekilde yapmanızı istiyorum. Buradan öyle bir ses verin ki dostlarımızın yürekleri ferahlasın. Kocaeli 2023'te tercihinde büyük ve Türkiye'nin yanında olmaya hazır mısınız? Evlatlarımıza bırakacağımız en önemli 2053 vizyonuna sahip çıkacak mısınız? Ülkemize diz çöktürmek, milletimize boyun eğdirmek isteyenlerin bir kez daha kursaklarında bırakmaya var mısınız? Kocaeli bu kutlu yürüyüşte yanımızda mısınız? Kocaeli'de birçok eserin açılışını yapıyoruz. Bay Kemal gibi İstanbul Belediye Başkanıyla musluk açmıyoruz musluk" diye konuştu.

ŞEHİT AİLESİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'nin Başiskele ilçesinde Müzehhibe Fatma Aydın İmam Hatip Ortaokulu'nun açılışının ardından Pençe- Kilit Operasyonu bölgesinde şehit olan Piyade Uzman Çavuş Ömür Ertuğrul Sarı'nın ailesini ziyaret etti. (DHA)