ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ile telefonda görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Hamas'ın Gazze'nin her yerinde yenilgiye uğratılmasını sağlayacak alternatif eylem planlarını görüştüler” denildi.

Sullivan-Hanegbi görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile görüştü. Sullivan, ABD'nin İsrail'in güvenliği ve Hamas'ın Gazze'de yenilgiye uğratılması konusundaki kararlılığını teyit etti. Görüşmede ayrıca Gazze'deki durum ve rehinelerin serbest bırakılması için devam eden çabalar da ele alındı. Sullivan, Başkan Biden'ın bir milyondan fazla insanın sığındığı Refah'a yönelik büyük bir askeri kara operasyonu potansiyeline ilişkin uzun süredir devam eden endişelerini yineledi. Hamas'ın Gazze'nin her yerinde yenilgiye uğratılmasını sağlayacak alternatif hareket tarzlarını tartıştı. Hanegbi İsrail'in ABD'nin endişelerini dikkate aldığını teyit etti. Sullivan ve Bay Hanegbi daha sonra Stratejik Danışma Grubu'nun bugüne kadarki önemli tartışmalarını gözden geçirdiler. Yakında bir başka yüz yüze toplantı yapılması konusunda mutabık kaldılar” denildi.

Sergey Lavrov: "Reisi, Rusya’nın güvenilir bir dostuydu" Sergey Lavrov: "Reisi, Rusya’nın güvenilir bir dostuydu"

BLINKEN’DEN REFAH AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Blinken, ABD’nin Refah’a yönelik askeri harekat konusundaki tutumunun değişmediğini dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü. Bakan, ABD'nin İsrail'in güvenliğine ve Hamas'ın yenilgiye uğratılması ortak hedefine olan sarsılmaz bağlılığını teyit etti. Görüşmede Gazze'deki durum ve rehinelerin serbest bırakılması için devam eden çabalar ele alındı. Bakan, ABD'nin bir milyondan fazla insanın sığındığı Refah'ta büyük bir askeri kara operasyonuna karşı olduğunu bir kez daha teyit etti” ifadeleri kullanıldı.

Editör: Admin Admin