Dün NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın video konferans yoluyla katıldığı NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısında Kakhovka barajının yıkılmasının etkileri ele alındı. Stoltenberg binlerce insan ve çevre için sonuçların “dramatik” olduğunu belirterek, müttefiklere, hızlı bir şekilde destek sağlama çağrısında bulundu.

NATO’dan dün yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, üye ülkelerin ittifak temsilcileri ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın video konferans yoluyla katıldığı NATO-Ukrayna Komisyonu toplantısına başkanlık ettiği belirtildi. Ukrayna’nın güneyinde Herson yakınlarında bulunan Kakhovka HES barajının yıkılmasıyla ilgili düzenlenen toplantıda Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, barajın yıkılması sonrası yaşanan gelişmeleri özetleyerek yıkılan baraj hakkında ittifak temsilcilerine brifing verdi.

Stoltenberg ise binlerce insan ve çevre için sonuçların “dramatik” olduğunu söyledi ve müttefiklere hızlı bir şekilde destek sağlama çağrısında bulundu.

BİRÇOK MÜTTEFİK KRİTİK YARDIM GÖNDERDİ

Ukrayna ile güçlü dayanışma içinde olduklarını ifade eden müttefiklerden birçoğunun su filtreleri, pompalar, jeneratörler ve barınak ekipmanı dahil olmak üzere Ukrayna’ya halihazırda kritik yardım sağlamakta olduğu ifade edildi. İttifakın sivil acil müdahale mekanizması olan Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin de Ukrayna'nın en acil ihtiyaçlarının ayrıntılı bir listesini müttefik ve ortaklarla paylaştığı belirtildi.

ABD Başkan adayı Donald Trump, kulağında bandajla ulusal kongreye katıldı ABD Başkan adayı Donald Trump, kulağında bandajla ulusal kongreye katıldı

Açıklamada, “Genel Sekreter, Ukrayna'ya acil, orta ve uzun vadeli desteğin önemini vurguladı ve bunun gelecek hafta NATO Savunma Bakanları ve Ukrayna Savunma Temas Grubu toplantılarının yanı sıra Temmuz ayında yapılacak NATO Vilnius Zirvesi için kilit bir konu olacağını söyledi” denildi.

Editör: MURAT ÖZER