Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, düzenlediği basın toplantısında Rusya-Ukrayna savaşında iki tarafa da silah tedarik edilmediğini belirtti. Gang, “Çin, krizin yaratıcısı ya da doğrudan ilgili bir tarafı değil” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü

QIN GANG: "İKİ TARAFA DA SİLAH TEDARİK ETMEDİK"

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, düzenlediği basın toplantısında Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gang, Çin’in suçlanmayı ve yaptırım uygulanmayı hak etmediğini vurgulayarak, iki tarafa da silah tedariki yapılmadığını belirtti. Gang, “Çin, krizin yaratıcısı ya da doğrudan ilgili bir tarafı değil. Çin suçlanmayı, hatta yaptırım ve tehdit edilmeyi hak edecek ne yaptı? Bu kesinlikle kabul edilemez” şeklinde konuştu. 

GÖRÜNMEZ BİR EL

“Çin savaş yerine barışı, yaptırımlar yerine diyalogu ve alevleri körüklemek yerine durumu sakinleştirmeyi seçiyor” diyen Gang, savaşın uzaması, gerginliğin daha da tırmanması ve Ukrayna krizini belirli jeopolitik gündemlere hizmet etmesi için ‘görünmez bir el’ varmış gibi durduğunu aktardı.