Milli atlet Tuğba Danışmaz, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası kadınlar üç adım atlama finalinde 14.31’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak altın madalya kazandı.

İstanbul’un ev sahipliğinde Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nın 3'üncü gününde akşam seansı devam ediyor.

Kadınlar üç adım atlama finalinde milli atlet Tuğba Danışmaz piste çıktı. Milli atlet, ilk hakkında 14.31 ile Türkiye rekoru kırarak ilk sıraya yerleşti.

23 yaşındaki atlet, bu derecesiyle ilk sırada yer aldı ve altın madalyanın sahibi oldu.

Üç adım atlamada İtalyan Dariya Derkach 14.20 ile gümüş, Portekizli Patricia Mamona 14.16’lık derecesi ile bronz madalya elde etti.

Öte yandan Danışmaz, elde ettiği madalya ile Türkiye’ye 2023 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda ilk madalyasını da kazandırmış oldu.

AVRUPA ŞAMPİYONU MİLLET ATLET TUĞBA DANIŞMAZ: "BENİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN BU DESTEĞİ KARŞILIKSIZ BIRAKMAMAKTI"

Avrupa şampiyonu milli atlet Tuğba Danışmaz, deprem sürecinin ardından sezona devam edip etmeme konusunda kararsız kaldıklarını ancak Türk halkının yüzünde bir tebessüm oluşturmak için piste çıktığını ve bunu başardığını belirtti.

Milli atlet Tuğba Danışmaz, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Kadınlar 3 Adım Atlama finalinde 14.31’lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Danışmaz, yarışmanın ardından Demirören Haber Ajansı’na (DHA) açıklamalarda bulundu. Heyecanlı ve çok mutlu olduğunu aktaran Danışmaz, “Deprem felaketinin ardından ne yapacağız, kimin için yapacağız diye düşünmeye başladık. Bizim kendi emeklerimiz vardı ve bir karşılığı olması gerekiyordu. Sezona devam edip etmeme konusunda kararsızdık. Bir anlam ifade etmiyordu, kötü bir süreçti bizim için. Sonra zaten bazı yarışlarımız iptal edildi, bazıları ertelendi. Sonrasında belki insanların yüzünde bir tebessüm oluşturabiliriz diye düşündük. Çünkü kendi ülkemizdeyiz ve desteklemeye gelen insanlar olacaktı. Hala daha ne olduğunun farkında değilim. Heyecanlıyım ve çok mutluyum” dedi.

“REKOR BENİM OLDUĞU İÇİN KOLAY GELDİ KIRMAK”

Altın madalyanın yanı sıra kendisine ait Türkiye rekorunu da kırdığı için çok sevindiğini belirten Danışmaz, “Rekor benim olduğu için, kolay geldi kırmak. Beni mutlu eden rekor olmadı. Ona da sevindim tabii ama asıl önemli olan kendi evinizde avantajı kullanmak ve desteği karşılıksız bırakmamaktı. Başardığımı düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. 

BAKAN KASAPOĞLU'NDAN TUĞBA DANIŞMAZ'A TEBRİK 

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Ülkemizi gururlandıran milli atlet Tuğba Danışmaz'ı yürekten kutluyor, Ay-Yıldızlı bayrağımızın en tepede olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Milli atlet Tuğba Danışmaz, Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası Kadınlar 3 Adım Atlama finalinde 14.31'lik derecesiyle Türkiye rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tuğba Danışmaz için tebrik mesajı yayımladı.

Bakan Kasapoğlu, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: "İstanbul'da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar üç adım atlamada 14.31'lik derecesiyle altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandıran milli atlet Tuğba Danışmaz'ı yürekten kutluyor, Ay-Yıldızlı bayrağımızın en tepede olmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

TGF Türkiye Golf Turu A kategorisi ikinci ayağı Antalya'da başladı! TGF Türkiye Golf Turu A kategorisi ikinci ayağı Antalya'da başladı!