Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında deprem bölgesine Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması kapsamında yüzlerce arama kurtarma ekibi gönderen AB İnsani Yardım Bürosu, Kanada’daki orman yangınlarına müdahale için 280 itfaiyeci göndereceğini duyurdu.

Kanada hükümeti, ülkenin güneyinde başlayan ve kontrol altına alınamayan orman yangınları için AB Sivil Koruma Mekanizması kapsamında yardım istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile ayaküstü sohbet etti... Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile ayaküstü sohbet etti...

AB KOMİSYONU BAŞKANI LEYEN: "KORKUNÇ ORMAN YANGINLARI KARŞISINDA KANADA İLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ"

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bugün açıklama yaparak “Korkunç orman yangınları karşısında Kanada ile dayanışma içindeyiz. Kanada, AB Sivil Koruma Mekanizmasından destek talep etti ve biz de hemen yanıt veriyoruz” ifadelerine yer verdi. Mekanizma kapsamında Fransa, Portekiz ve İspanya’dan 280 itfaiyecinin gönderileceğini belirtilen Komisyon Başkanı Leyen, daha fazla itfaiyecinin de gönderileceğini vurguladı. 

20 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

AB İnsani Yardım Bürosu ise konuyla ilgili açıklamasında “Kanada genelinde Mayıs ayından itibaren Hollanda büyüklüğünde, yaklaşık 4.1 milyon hektarı yakan alışılmadık yayılma ve yoğunlukta çok sayıda orman yangını var. Bu orman yangınlarından çıkan duman, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki şehirlere de yayılıyor ve ortalamadan 10 kat daha fazla karbon dioksit salıyor. Kanada genelinde 20 binden fazla kişi tahliye edildi” denildi.

Editör: MURAT ÖZER