Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile ikili ve heyetlerarası yaptığı görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, “İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN:" İSPANYA'NIN FİLİSTİN'İ TANIMA KARARI MÜHİMDİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya’daki resmi temasları kapsamında Başbakan Sanchez ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, görüşmede Gazze’deki savaşın da konuşulduğunu ifade ederek, “İstişarelerimizde Gazze başta olmak üzere işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşanan gelişmeler de odağımızda yer aldı. İspanya’nın Filistin’i tanıma yönünde aldığı karar, çok mühimdir. İspanya’nın bu tutumunun henüz Filistin’i tanımamış diğer ülkelere de örnek teşkil etmesi samimi temennimizdir. Dirayetli duruşundan ötürü değerli dostum Sanchez ile Gazze’ye desteklerini esirgemeyen İspanya halkına gönülden teşekkür ediyorum. Yaşanan mezalim karşısında küresel vicdanın harekete geçirilmesinde Sayın Sanchez’in büyük katkıları oldu. İki ülke olarak İsrail-Filistin ihtilafının çözümü yolunda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Kalıcı ateşkesin tesisi ve insani yardımların engelsiz akışının temini önceliğimizdir. Pazartesi günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde alınan kararın uygulanmasını da takip edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü

TİCARET HACMİ HEDEFİ 25 MİLYAR EURO

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-İspanya ticaret hacminin 20 milyar dolara yaklaştığını, 5 yıllık dönemde de 25 milyar Euro'nun hedeflendiğini ifade ederek, “İki ticaret hacminde 20 milyar dolar hedefini yakalamak üzereyiz. Bir sonraki hedefimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde 25 milyar Euro'ya ulaşmak. 740’tan fazla İspanyol şirketinin Türkiye’deki yatırımlarını, Türkiye’ye duyulan güvenin işareti olarak addediyoruz. Daha fazla İspanyol yatırımcıyı ülkemizde görmek istiyoruz. Gerek iş forumu, gerekse dijital teknoloji forumu yeni iş birliği imkanlarının ele alınmasına vesile olmuştur. Hükümetler olarak toplantılarda yapılan çalışmaların somut iş birliklerine dönüşmesinin takipçisi olacağız. Ekonomi ve ticaret ortak komitemizin üçüncü toplantını en kısa zamanda Türkiye’de düzenleyeceğiz” dedi.

“İSPANYA, TÜRKİYE VE NATO’YA DESTEK VERİYOR”

Erdoğan, İspanya’nın Türkiye’de konuşlandırdığı hava savunma sistemleriyle hem Türkiye hem de NATO’ya destek verdiğinin altını çizerek, “İspanya ile gelişmiş askeri iş birliğimizi ve savunma sanayii ilişkilerimizi detaylı şekilde gözden geçirdik. İspanya 2015’ten bu yana ülkemizde konuşlu hava savunma sistemleriyle hem müttefik olarak Türkiye’nin hem de NATO’nun kolektif güvenliğine destek veriyor. İspanyol dostlarımıza bu nedenle şahsım ve milletim adına bir kez daha teşekkürlerimi iletiyorum. Bu katkının diğer bazı NATO müttefikleri tarafından da örnek alınmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanchez ile görüşmesinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinin de görüşüldüğünü belirterek, “Görüşmelerimizde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini de ele aldık. İspanya, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katkılarını en iyi idrak eden, üyelik sürecimize başından beri en güçlü desteği veren dostlarımızdandır. Bu tutumun önümüzdeki dönemde güçlenerek sürmesini temenni ediyoruz. Sayın Hükümet Başkanı ile Avrupa genelinde artan İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı tehdidini de görüştük. Avrupa Parlamentosu Seçimleri sonucunda oluşan tablo, maalesef endişelerimizi artırdı. Bu tür meydan okumalarla mücadelede, medeniyetler ittifakı önemli bir platformdur. İttifakın 20. kuruluş yıldönümüne yaklaşırken, ileriye dönük olarak neler yapabileceğimizi de ele aldık. İttifaka olan desteğimizi teyit ettik” diye konuştu.

Editör: Admin Admin