Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, dün İsrail ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz Başkan Petro’ya tepki göstererek, “Kolombiya Devlet Başkanı Hamas katillerini ve tecavüzcülerini ödüllendireceğine söz vermişti ve bugün sözünü tuttu” dedi.

KOLOMBİYA DEVLET BAŞKANI GUSTAVO PETRO: "FİLİSTİN ÖLÜRSE İNSANLIK DA ÖLÜR"

Kolombiya Devlet Başkanı Petro, Gazze'de devam eden saldırıları nedeniyle bugünden itibaren İsrail ile diplomatik ilişkileri keseceğini duyurdu. Başkent Bogota'da düzenlenen ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ kutlamalarına katılan Petro, tarihi Bolivar Meydanı'nda halka seslendi. Petro, “ Soykırımcı bir lider ve hükümet olmasından dolayı ilişkilerimizi kesiyoruz. Bugün meydanlara inen tüm insanlık bizimle aynı fikirde: Soykırım çağına geri dönemeyiz. İnsanlığın gözleri önünde bütün bir halkın yok edilmesine seyirci kalamayız, Filistin ölürse insanlık da ölür” dedi.

ISRAİL DIŞİŞLERİ BAKANI ISRAEL KATZ: “GUSTAVO PETRO, HAMAS’I ÖDÜLLENDİRDİ

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun açıklaması sonrasında tepki göstererek, “Kolombiya Devlet Başkanı Hamas katillerini ve tecavüzcülerini ödüllendireceğine söz vermişti ve bugün sözünü tuttu. Tarih Gustavo Petro'yu hatırlayacak. Bebekleri yakan, çocukları öldüren, kadınlara tecavüz eden ve masum sivilleri kaçıran insanlığın bildiği en aşağılık canavarların yanında yer almaya karar verdi. İsrail ve Kolombiya arasındaki ilişkiler her zaman sıcak olmuştur ve hiçbir nefret dolu, anti-Semitik başkan bunu değiştiremez. İsrail Devleti vatandaşlarını korkusuzca ve yılmadan korumaya devam edecektir” dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Shapps'dan Çin ve Rusya açıklaması İngiltere Savunma Bakanı Shapps'dan Çin ve Rusya açıklaması

ABBAS'TAN PETRO'YA TEŞEKKÜR

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Petro’ya teşekkür ederek, “İsrail ile diplomatik ilişkileri tamamen kestiği için sevgili dostum Gustavo Petro'ya teşekkür etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi. 

Editör: Admin Admin