Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, geçtiğimiz haftalarda DSÖ ekiplerinin Gazze’deki hastanelere yaptığı ziyaret kapsamında elde edilen bulguları paylaştı.

İngiliz emekli general Herbert: "Saldırılar disiplinsizlik değil sistematik kusurların sonucuydu" İngiliz emekli general Herbert: "Saldırılar disiplinsizlik değil sistematik kusurların sonucuydu"

"KORKUNÇ BULGULAR"

Ghebreyesus, çocukların açlıktan ve susuzluktan öldüğüne, ciddi yakıt stoku sorununa, gıda ve tıbbi malzeme eksiliğine dikkat çekerek, “Korkunç bulgular” ifadelerini kullandı. "KORKUNÇ BULGULAR"

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, yaptığı açıklamada, “DSÖ'nün Gazze'nin kuzeyindeki Al-Awda ve Kamal Adwan hastanelerine yaptığı ziyaretler sırasında ortaya çıkan korkunç bulgular; ciddi düzeyde yetersiz beslenme, açlıktan ölen çocuklar, ciddi yakıt, gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı, hastane binalarının yıkılmış olması” ifadelerine yer verdi. 

GHEBREYESUS: “DEHŞET VERİCİ”

Ghebreyesus, 10 çocuğun açlıktan hayatını kaybettiğini vurgulayarak, “Binalarından biri yıkılmış olan Al-Awda Hastanesi'ndeki durum özellikle dehşet verici. Kamal Adwan Hastanesi Gazze'nin kuzeyindeki tek çocuk hastanesidir ve hastalarla dolup taşmaktadır. Gıda eksikliği 10 çocuğun ölümüyle sonuçlandı. Elektrik eksikliği, özellikle yoğun bakım ünitesi ve yeni doğan ünitesi gibi kritik alanlarda hasta bakımı için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Her hastaneye 9 bin 500 litre yakıt ve bazı temel tıbbi malzemeler ulaştırmayı başardık. Bu, hayat kurtaran acil ihtiyaçların çok küçük bir kısmı” dedi.

Editör: Admin Admin