Kanada, Avustralya ve Yeni Zelenda Başbakanları, İsrail’in Refah kentine saldırılar düzenleme planları konusunda bugün ortak açıklama yaptı. 

KANADA, AVUSTRALYA VE YENİ ZELENDA: "İSRAİL DOSTLARINI DİNLEMELİ"

Kanada, Avustralya ve Yeni Zelenda Başbakanları, İsrail’in Refah kentine saldırılar düzenleme planları konusunda bugün ortak açıklama yaparak “Uluslararası fikir birliği giderek artıyor. İsrail dostlarını ve uluslararası toplumu dinlemeli” ifadelerine yer verdi. 

JUSTIN TRUDEAU - ANTHONY ALBANESE - CHRISTOPHER LUXON 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’deki saldırıların Refah’a genişletilmesi konusunda yaptığı açıklamalarını takiben bugün Kanada Başbakanı Justin Trudeau , Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Yeni Zelenda Başbakanı Christopher Luxon ortak bir açıklama paylaştı.

 KANADA, AVUSTRALYA VE YENİ ZELENDA BAŞBAKANLARI: "REFAH'A YÖNELİK BİR ASKERİ OPERASYON FELAKETE YOL AÇACAKTIR"

Ortak açıklamada şu ifadeler dikkat çekti; “Refah'a yönelik bir askeri operasyon felakete yol açacaktır. Aralarında çok sayıda vatandaşımız ve ailelerinin de bulunduğu yaklaşık 1,5 milyon Filistinli bölgeye sığınmış durumdadır. Gazze'deki insani durum zaten vahimken, genişletilmiş bir askeri operasyonun Filistinli siviller üzerindeki etkileri yıkıcı olacaktır. İsrail hükümetini bu yola girmemeye çağırıyoruz. Sivillerin gidebileceği başka bir yer yok. Uluslararası fikir birliği giderek artıyor. İsrail dostlarını ve uluslararası toplumu dinlemeli. Sivillerin korunması her şeyden önemlidir ve uluslararası insani hukukun bir gereğidir. Hamas'ı yenilgiye uğratmanın bedeli Filistinli sivillere ödetilemez.”

‘ADALET DİVANI KARARLARI NET’

Bakan Hakan Fidan, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile görüştü Bakan Hakan Fidan, Bosna-Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile görüştü

Uluslararası Adalet Divanı’nın ‘geçici tedbirler’ kararına dikkat çekilen ortak açıklamada “Uluslararası Adalet Divanı nettir: İsrail temel hizmetlerin ve gerekli insani yardımın sağlanmasını temin etmeli ve sivilleri korumalıdır. Divan'ın geçici tedbirlere ilişkin kararları bağlayıcıdır” denildi.

ARŞİV FOTO 

NETANYAHU: "TAM ZAFERE KADAR SAVAŞACAĞIZ"

İsrail Başbakanı Netanyahu ise dün akşam Refah’a girilmesi konusundaki kararlılıklarını yineleyerek “Tam zafere kadar savaşacağız ve bu, sivil halkın savaş bölgelerini terk etmesine izin verdikten sonra Refah'ta da güçlü bir eylemi de içeriyor” dedi.

Editör: MURAT ÖZER