ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile dün Washington’da bir araya geldi. Görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Gazze’de ateşkes ve Biden’ın ateşkes önerisinin ele alındığı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve BM Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in görüşmesine ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Washington’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldi. Sekreter, Gazze'de kapsamlı bir ateşkes sağlanması, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'deki krizin sona erdirilmesi için önerilen anlaşmaya verdiği kamu desteğinden dolayı Genel Sekretere teşekkür etti. Bakan, Güvenlik Konseyi'nin bu anlaşmanın gecikmeden uygulanması yönünde çağrıda bulunmasının önemini vurguladı. Hem Sekreter Blinken hem de Genel Sekreter Guterres, Gazze'deki insanlara insani yardım sağlanmasının ve BM'nin hayat kurtaran yardım sağlama çabalarını desteklemenin zorunluluğunun altını çizdi. Ayrıca, Ukrayna'nın kapsamlı, adil ve kalıcı bir barışa yönelik çabalarına destek konusunda ABD'nin BM ile işbirliğini de görüştüler. Son olarak, Sekreter ve Genel Sekreter Sudan'daki çatışmayı ve şiddetin sona erdirilmesi, sivillerin korunması ve insani yardımın arttırılması için her türlü tedbirin alınmasının önemini tartıştılar” denildi.

Editör: Admin Admin