Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini ve Türkiye'nin AB üyelik sürecinin bazı üyelerin kısır politik gündemlerine bırakılamayacak kadar önemli olduğunu belirterek, "İnancımız, Avrupa Birliği kurumlarıyla Türkiye arasındaki ilişkilerin daha pozitif gündemle, daha ileriye taşınması" dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares Bueno ile bakanlıkta bir araya geldi.

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN: "İNANCIMIZ AB KURUMLARIYLA İLİŞKİLERİN İLERİYE TAŞINMASI"

Bakan Fidan, görüşmelerin ardından mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenlendi. Dost ve müttefik ülke İspanya ile Türkiye'nin yakın iş birliğine sahip olduğunu kaydeden Fidan, şunları söyledi:

"Halklarımızın arasındaki yakın dostluk bağları giderek güçlenmekte. Siyasi ilişkilerimiz de gittikçe en üst düzeye çıkmakta. 2019 yılında başlattığımız Türkiye-İspanya Hükümetler Arası Zirvesi'nin 7'ncisini 2021 yılında düzenlemiştik. 8'inci Zirveyi, haziran ayında Sayın Cumhurbaşkanımız ve İspanya Hükümet Başkanı Pedro Sánchez Başkanlıklarında İspanya'da düzenleyeceğiz. Bugünkü görüşmemizde zirve hazırlıklarını ele alma fırsatımız oldu. İspanya aynı zamanda Avrupa Birliği içerisinde en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelmekte. İspanya ile ticaret hacmimiz hedef olarak 20 milyar doları bulmaktı, geçen yıl itibariyle bu hedefe ulaşmayı başardık gibi, 19 milyar doları aşan bir ticaret hacmimiz var şu anda."

Türkiye ve İspanya'nın Akdeniz havzasının iki önemli ülkesi olduğunu ve havzanın; terör, düzensiz göç, çatışmalar, terörizm ve iklim değişikliği gibi sınamalarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Fidan, "Akdeniz'in doğu ve batı uçlarında yer alan Türkiye ve İspanya bu krizleri yakından hissetmekte. Yıllardır terörle mücadele eden iki ülke olarak güvenlik iş birliğimizi geliştirmeye özel önem veriyoruz. Güvenlik alanında atabileceğimiz adımları da etraflıca ele aldık. Ayrıca NATO bünyesindeki güçlü iş birliğimizi de tekrar gözden geçirdik. Bunun bir yansıması olarak İspanya 2015'ten bu yana Adana'da Patriot Bataryası'nı konuşlandırmakta, müttefiklik ruhuna uygun bir davranış, memnuniyet vericidir. Ayrıca iki müttefik olarak savunma sanayi iş birliğimizi de somut projelerle daha ileriye taşımak istiyoruz" şeklinde konuştu.

'İSPANYA'NIN TUTUMU, FİLİSTİN’İN EVRENSEL DAVA OLDUĞUNUN İSPATI'

İspanya'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine samimi bir şekilde destek veren ülkeler arasında yer aldığını aktaran Fidan, şöyle dedi:

"AB üyeliğinin bizim için stratejik bir hedef olmaya devam ettiğini bugün meslektaşıma bir kez daha ifade ettim. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin bazı üyelerin kısır politik gündemlerine bırakılamayacak kadar önemli olduğunu yineledim. AB içerisinde Gazze konusunda ilk günden beri ilkeli bir tutum izleyen ve Filistin halkının yanında olan ülkelerden biridir İspanya. İspanya'nın takdire şayan bu tutumu Filistin meselesinin dini ve etnik kimliklerinin üstünde evrensel bir dava olduğunun da ispatı niteliğindedir."

'FİLİSTİN-İSRAİL ÇATIŞMALARI'

Filistin- İsrail çatışmaları çerçevesinde acil ateşkes ilan edilmesi ve insani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması hususunda Bakan Albares ile fikir birliğinde olduklarını belirten Fidan, ayrıca görüşmelerde Rusya-Ukrayna savaşının da konuşulduğunu ve Ukrayna'nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne olan desteğin yinelendiğini söyledi. Fidan, "İspanya ile küresel meselelerde fark yaratacak ortak girişimler geliştirme vizyonuyla çalışmayı sürdüreceğiz. Diyalog ve karşılıklı anlayışın teşvik edilmesindeki öncü rolümüzü daha da geliştirmek konusunda ısrarcıyız" değerlendirmesinde bulundu.

'AB'NİN SİYASİ İRADESİ EROZYONA UĞRADI'

Basın mensuplarının sorularını yanıtlandıran Fidan, Türkiye'nin AB üyeliği sürecindeki bir sonraki adımın ne olacağına dair yöneltilen soruya, "Avrupa ülkeleriyle birebir ayrı ilişki geliştiriyoruz. AB ile kurumsal başka bir ilişkimiz var. Avrupa ülkeleriyle geliştirdiğimiz ilişkiler daha kolay ama AB ile geliştireceğimiz zaman orada konsensus olarak alınması gereken kararlar var bu da lehimize işlemeyebiliyor" dedi.

'AB, 2004 - 2005 YILLARINDA SİYASİ İRADE ORTAYA KOYDU'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'nin AB üyeliği konusundaki stratejik niyetinin ve vizyonunun aynı kaldığını ifade eden Fidan, bu hususta irade beyanı beklenilen yerin, AB'nin kilit ülkeleri olduğunu dile getirdi. AB'nin 2004- 2005 yıllarında siyasi irade ortaya koyduğunu ancak sonrasında bu iradenin erozyona uğradığını ve giderek ortadan kalktığını anlatan Fidan, AB ile Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, vize serbestisi, ticari imtiyazlar, göçle mücadele gibi konularda yoğun bir şekilde çalışılması gerektiğini dile getirdi.

'AB KURUMLARIYLA TÜRKİYE ARASINDAKİ İLİŞKİLER'

Bu yaz Avrupa Parlamentosu'nda seçimler olacağını hatırlatan Fidan, "Bizim inancımız parlamento seçimlerinin sonucundan bağımsız AB kurumlarıyla Türkiye arasındaki ilişkilerin daha pozitif gündemle daha ileriye taşınması" dedi.

'BÖLGESEL VE KÜRESEL GÜVENLİK'

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Gaziantep’te Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Gaziantep’te

Bakan Fidan ayrıca NATO, AB ve Türkiye ilişkilerinin ise bölgesel ve küresel güvenlik alanınla neler yapılabileceği kapsamında ele alınması gerektiğini kaydetti.

'AMACIMIZ SORUNUN KALICI OLARAK COZULMESI'

Fidan, İsrail-Filistin çatışmaları kapsamında ise Türkiye'nin üyesi olduğu bütün uluslararası platformlarda İsrail'e baskı yapılması için alınması gereken tüm tedbirlerin alınmasına yönelik baskı yaptığını ve bunun sadece oradaki trajediyi önlemek için değil bölgesel savaşlar ve küresel krizlerle de bağlı olduğunu görmemek için 'çok dar görüşlü' olmak gerektiğini söyledi. Fidan, iki devletli çözüm konusunda İspanya ile hemfikir olduklarını belirterek, "Bu sorunun kalıcı bir şekilde adil bir şekilde çözülmesi için ne türden adım atılması gerekiyorsa; yaptırımsa yaptırım, baskıysa baskı, uluslararası ittifak şeklinde hareket etmekse etmek, uluslararası hukuka başvurmaksa başvurmak, bütün metotları kullanarak bu zulmün durması ve bu sorunun kalıcı olarak çözülmesi amacımız bu" diye konuştu.

İSPANYA DIŞİŞLERİ BAKANI JOSE BUENO: "TÜRKİYE ZİRVELER GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ ENDER ÜLKELERDEN BİRİ"

Türkiye'nin AB adaylığı sürecinde desteklediklerini belirten İspanya Dışişleri, AB ve İşbirliği Bakanı Bueno ise İspanya için Türkiye'nin önemini vurgulayarak, konuşmasına şu şekilde devam etti. 

"Türkiye, zirveler gerçekleştirdiğimiz ender ülkelerden birisi. Ankara'da biz bunları kutladık. Artık İspanya'da sıra. İspanya'da misafir edeceğiz bir sonraki zirveyi. 2024 yılı aynı zamanda İspanya için, Türkiye için çok önemli bir tarih. Bizim birlikte olarak Medeniyetler Birliğini başlattığımızın önemli bir işaretidir. Tekrar bu forumu bir araya getirmek istiyorum. Bizim için düşünme, bir araya gelme ve her toplumlarımızın karşılaştığı zorluklarla mücadele etmek için konuşmamız gereken bir platform. Aynı zamanda yine Yakın Doğu'da olan zorlukları ve Gazze'de olan insani krizi de ele aldık. Bunun üzerinde yine konuştuk."

'İKİ ÜLKE ARASINDA 19 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİNE ULAŞILDI'

Gazze'de sürekli olarak ateşkesin bir an evvel gerçekleşmesi gerektiğini Bakan Fidan ile görüşmelerinde dile getirdiklerini aktaran Bueno, şartsız koşulsuz olarak insani yardımın Gazze'ye ulaşması gerektiğini söyledi. NATO kapsamında iki ülkenin stratejik ortaklığına değinen Bueno, güneyden gelen tehditlere karşı Bakan Fidan ile fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin önemini vurgulayan Bueno, İspanyalı 700'den fazla şirketin Türkiye'de varlığına dikkat çekerek, iki ülke arasında 19 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını kaydetti.

 "TÜRKİYE'NİN NET BİR ŞEKİLDE ADAYLIK DURUŞU VARDIR"

Bakan Bueno konuşmasının devamında Türkiye'nin AB adaylığına yönelik, "Türkiye'nin net bir şekilde adaylık duruşu vardır. Bütün Avrupa ülkeleri bunun üzerinde çalışmalıyız ve bu yolun açılması için çalışmalıyız. Bunun için bizim yol haritalarımız var. Bunu da güçlendirerek ilerliyoruz. Bununla ilgili olarak o kadar çok konu var ki Türkiye'yle bu konular üzerinde konuşmaktayız. Türkiye bizim burada Gümrük Birliği’mizin üyesi. Bu konularda biz ikiye katlamalıyız. İspanya AB üyesi bir devlet olarak bu dinamiğin durmaması için gayret edecek. İspanya'nın arzusu şudur ki; Türkiye Avrupa'ya doğru bakmaya devam etsin. Avrupa'daki geleceğine bakmaya devam etsin" ifadelerini kullandı.

Gazze'deki daimi ateşkesin sağlanması için İspanya'nın bir barış konferansı düzenlemeyi planladığını belirten Bueno, konferansta Filistin Devleti'nin tanınması konusunda adımlar atılabileceğini ve İsrail'in güvenlik garantisinin alınabileceğini aktardı. 

Editör: Admin Admin