ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin başkenti Washington’daki Andrew W. Mellon Oditoryumu’nda, NATO’nun 75. yılı kapsamında düzenlenen törende konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüştü

JOE BIDEN: "UKRAYNA PUTİN’İ DURDURABİLİR VE DURDURACAKTIR"

ABD Başkanı Biden, yaptığı konuşmasında NATO’nun her zamankinden daha güçlü olduğunu vurgulayarak, “Savaşın yıkıntıları arasında Avrupa'yı birlikte yeniden inşa ettik. Soğuk Savaş'ın uzun yıllarında özgürlük meşalesini yükseklerde tuttuk. Eski düşmanlarımız dost demokrasiler haline geldi. Onları ittifaka kabul ettik. Balkanlar'da savaş patlak verdiğinde müdahale ettik. Barışı yeniden tesis ettik ve etnik temizliği durdurduk. Amerika Birleşik Devletleri 11 Eylül'de saldırıya uğradığında NATO müttefiklerimiz yanımızda durdu ve NATO tarihinde ilk kez NATO'nun 5. Maddesini devreye soktu. Bugün NATO hepsinden daha güçlüdür. 32 ülkeden daha güçlüdür. Finlandiya ve İsveç yıllarca en yakın ortaklarımızdı. Şimdi 5. Madde garantisinin gücü ve anlamı nedeniyle NATO'ya resmen katılmayı seçtiler” dedi.

Biden, Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’yı boyunduruk altına almaya çalıştığını belirterek, “Avrupa'da Putin'in Ukrayna'ya yönelik savaşı ve saldırganlığı devam ediyor. Putin, Ukrayna'nın tamamen boyunduruk altına alınmasından, Ukrayna demokrasisinin sona erdirilmesinden, Ukrayna kültürünün yok edilmesinden ve Ukrayna'nın haritadan silinmesinden başka bir şey istemiyor. Ukrayna Putin'i durdurabilir ve durduracaktır” şeklinde konuştu.

Editör: Admin Admin