Cemiyetin geleneksel gala yemeği bu yıl 25 Ekim’de The Plaza Hotel New York’ta gerçekleştirilecek. Hem Türkiyede hem de ABDdeki başarılarıyla ilham veren Türk     girimciler onuruna düzenlenecek gecenin öncesinde  Goldman Sachsla birlikte yatırım ve girişimcilik konferansı da düzenleyecek olan ATS, 28 Kasımda ise Türk çağdaş sanatını tanıtmak üzere Miamide bir davet verecek. 

Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki sosyal, eğitim, kültürel, ticari ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek amacıyla 1949 yılında kurulan Amerikan Türk Cemiyeti’nin (ATS) geleneksel gala yemeği bu yıl 25 Ekim Salı günü New York’taki The Plaza Hotel’de gerçekleştirilecek. 2020’den bu yana Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Dinçer’in eş başkanlığını yürüttüğü ATS’nin bu yılki gala yemeğinde Türkiye’de olduğu kadar dünyada da başarılarıyla ilham veren Türk girişimciler onurlandırılacak. ABD ve Türkiye’deki girişimcilik ekosisteminin başarılı liderlerini bir araya getirecek etkinlikle birlikte iki ülke arasındaki işbirliğinin önemi vurgulanacak.

SUZAN SABANCI DİNÇER: "ABD VE TÜRKİYE ARASINDA ÇOK GÜÇLÜ BAĞLAR OLDUĞUNU GÖRMEK BİZLERİ ÇOK SEVİNDİRİYOR"

ABD’li yatırımcı Linda Wachner’la birlikte Cemiyetin eş başkanlığını yürüten Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer yaptığı açıklamada, “Amerikan Türk Cemiyeti için girişimcilik her zaman ayrı bir öneme sahip olmuştur. Özellikle son dönemde görülen ivme bizlere Amerikan ve Türk girişimcilerinin iki ülke ekonomisinin başarı hikâyesinde büyük bir rol oynayacağını gösteriyor. Bu denli önemli bir alanda ABD ve Türkiye arasında çok güçlü bağlar olduğunu görmek bizleri çok sevindiriyor. Ticaret, işbirliği ve ortaklıklarla iki ülkenin arasındaki ekonomik bağları sağlamlaştırırken girişimcilerimizin gerçek potansiyellerine ulaşmalarını da sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. İkili ilişkileri bambaşka bir boyuta taşıyan girişimcilerimizi onurlandırmak adına da bu yıl gerçekleştireceğimiz galayı onlara atfetmek istedik. Geceye katılacak girişimcilerimizin başarı hikâyelerinin hepimize ilham vereceğine inanıyorum” dedi.

"ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİN ÇOK BOYUTLULUĞUNUN BİR YANSIMASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Amerikan Türk Cemiyeti merakla beklenen galanın hemen öncesinde aynı gün Goldman Sachs’la birlikte bir yatırım ve girişimcilik konferansı da düzenleyecek. Goldman Sachs’in New York’taki Genel Merkezinde gerçekleşecek konferansa iki ülkeden üst düzey yatırımcılar, bankacılar ve iş insanları katılacak.

New York’taki etkinlikleri sonrası Amerika çıkarması devam edecek olan Amerikan Türk Cemiyeti, 28 Kasım’da Miami’de dünyanın en önemli çağdaş sanat fuarı Art Basel Miami çerçevesinde Contemporary Istanbul’la birlikte bir davet düzenleyecek. Bass Museum’da gerçekleşecek davette Türk çağdaş sanatı uluslararası sanatseverlere tanıtılacak. 

Amerikan Türk Cemiyeti’nin her geçen yıl kapsamı genişleyen etkinliklerine ilişkin Suzan Sabancı Dinçer, “Amerikan Türk Cemiyeti’nin etkinlikleri hem ulusal hem de uluslararası arenada ilgiyle takip edilen davetlere dönüştü. Etkinliklerin çeşitliliğinin ABD – Türkiye ilişkilerinin çok boyutluluğunun bir yansıması olduğunu düşünüyoruz. Özellikle Türkiye’nin her alandaki potansiyelini uluslararası bir zümreyle paylaşmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Editör: MURAT ÖZER