Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Pakistan ziyareti kapsamında Pakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ishaq Dar ile yaptığı görüşmeyi takiben ortak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, basın toplantısında konuşmasına Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiya’ın vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederek başladı. Pakistan ile tarihi dostluk ve kardeşliğe dikkat çeken Fidan konuşmasında “Pakistan aynı zamanda bizim stratejik ortağımızdır. İşbirliğimiz bölgesel istikrarı ve güvenliği de desteklemektedir. Pakistan’ın terörle mücadelesinde her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.

Bakan Yaşar Güler, NATO’nun Ukrayna konulu özel oturumuna katıldı Bakan Yaşar Güler, NATO’nun Ukrayna konulu özel oturumuna katıldı

DIŞİŞLERİ BAKANI HAKAN FİDAN: "PAKİSTAN İLE İKİLİ İLİŞKİLERİ GENİŞ BİR ALANDA İLERLETME KARARI ALDIK"

Bakan Fidan konuşmasında “İkili ilişkileri sadece ticari alanlarda değil, daha da yaygınlaştırarak başta savunma sanayi olmak üzere yatırımlar, bankacılık, bilim ve teknoloji, inovasyon alanları da dahil olmak üzere çok geniş bir alanda eş zamanlı olarak, kurumsal bir şekilde ilerletme konusunda prensip kararı aldık” dedi.

Pakistan’ı bütün küresel ve bölgesel konularda desteklerinin altını çizen Bakan Fidan, “Biliyorsunuz Pakistan’ın Afganistan ile uzun bir sınırı bulunmakta, başta terör olmak üzere birçok konuda Pakistan, Afganistan’daki gelişmelerden etkilenmekte. Bu konuda neler yapılabilir, son durum nedir, bunları da etraflıca görüşme imkânımız oldu” dedi. Pakistanlı mevkidaşıyla İsrail’in Gazze’deki saldırılarını da görüştüklerini belirten Fidan, “Başkalarına sürekli insan hakları ve demokrasi dersi verenlerin bu suça ortak olmalarını kınıyoruz” dedi.

Editör: Admin Admin