TÜRK-Yunan Medya Akademisi Forumu'nda konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Yunanistan Başbakanı Sayın Miçotakis, iki gün sonra 13 Mayıs pazartesi günü ülkemize gerçekleştireceği ziyaretinde yine ikili ilkilerimizin güçlendirmesi açısından son derece önemli olduğunu ciddi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz" dedi. Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou ise foruma Yunanistan'dan gerçekleştirdiği videolu bağlantı ile katılım sağladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye Araştırmaları Vakfı ve "Institute of Global Affairs" iş birliğinde düzenlenen Türk-Yunan Medya ve Akademi Forumu'nda konuştu.

Altun, "Türkiye ve Yunanistan ilişkileri her şeyden önce bir komşuluk ilişkisidir. Ve bu iki ülkenin coğrafi yakınlığına bağlı olarak şekillenir. Bununla birlikte bu iki ülke jeopolitik anlamda dünyanın en çetin bölgelerinden birinde konumlanmış durumdadır. Türkiye ve Yunanistan’ı bir araya getiren coğrafi yakınlık ve her ikisinin birden muhatap olduğu jeopolitik zorluklar, meydan okumalar, iki ülke ilişkilerini ele alırken bizlerin hiç kuşkusuz sıklıkla referans verdiğimiz unsurlardır. Bununla birlikte Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde dikkate değer bir başka husus daha vardır o da Türkiye ve Yunanistan arasındaki tarihsel kültürel toplumsal bağlardır, müşterek ve derin bağlardan bahsediyoruz." dedi.

FAHRETTİN ALTUN: "BAĞLARIN NE DENLİ GÜÇLÜ OLDUĞUNU ACI TECRÜBELERLE GÖRDÜK"

İletişim Başkanı Altun, ülkemizde yaşanan 6 Şubat depremleri ve Yunanistan’da meydana gelen orman yangınları esnasında geliştirilen dayanışma ruhuna dikkat çekerek, "Bu bağların ne denli güçlü olduğunu yakın bir zamanda yaşadığımız acı tecrübelerde hep birlikte gördük. Gerek Türkiye’de yaşadığımız 6 Şubat depremleri sürecinde, gerekse Yunanistan’da meydana gelen büyük orman yangınları esnasında ülkelerimizin karşılıklı olarak sergiledikleri dayanışma ruhu, bu yakınlığın somut bir nişanesi oldu. Türkiye ve Yunanistan arasındaki bir dostluk ve dayanışma iradesi, diplomatik girişimler ile hiç kuşkusuz daha da geliştirilmesi, daha da ileriye taşınması gereken bir kazanımdır. Öyle inanıyorum ki Türkiye ve Yunanistan arasında karşılıklı olarak sergilenecek samimi gayretler, sadece ülkelerimize de kazandırmayacaktır. Aynı zamanda bölgemize barış istikrar ve refahın gelmesine de katkı sunacaktır. Böylelikle küresel barış istikrar ve güvenliğe de katkı sağlayacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou ise foruma Yunanistan’dan gerçekleştirdiği videolu bağlantı ile katılım sağladı.

ALEXANDRA PAPADOPOULOU: "İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞU SÜRDÜRECEĞİZ"

Foruma Yunanistan’dan videolu bağlantıyla katılan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexandra Papadopoulou, daha önce yaşanan gerilimin yerini dostluğa bıraktığını vurgulayarak, "Daha pek çok alanda iki ülke arasındaki dostluğu ve işbirliğini sürdürme fırsatı aramaya devam edeceğiz. 2021 yılında ilişkilerimiz gerildi fakat stratejik bir kararla anlaşmazlıklara değil ortak çıkarlara odaklandık. Bu yaklaşım gerilimli bütün alanlarda devam ediyor" diye  konuştu.

İş birliğini artırmak amacıyla akademisyenler ve uzmanların görüşlerine yer verilen panel, moderatör Prof. Enes Bayraklı, konuşmacı Adnan Polat, Byron Nikolaides, Prof. Nikolaos Vettas ve Prof. Dr. Zuhal Mert Uzuner’in soru-cevapları ile sona erdi.

Editör: Admin Admin