Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres dün İran’ın İsrail’e düzenlediği saldırı sonrasında düzenlenen BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında konuştu. Guterres, Orta Doğu genelinde gerilimi azaltma çağrısında bulunarak, “Siviller halihazırda en ağır yükü taşıyor ve en yüksek bedeli ödüyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ile görüştü

ARŞİV FOTO 

"ORTA DOĞU'DA SİVİLLER HALİHAZIRDA EN AĞIR YÜKÜ TAŞIYOR"

BM Genel Sekreteri Guterres, İran’ın İsrail’e düzenlediği saldırı sonrasında İsrail'in talebiyle gerçekleştirilen BMGK toplantısında konuştu. Guterres, Orta Doğu’nun uçurumun eşiğinde olduğunu belirterek, bölge halkının yıkıcı ve büyük bir çatışma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Guterres, “Uçurumun kenarından geri adım atmanın zamanı geldi. Orta Doğu'da birden fazla cephede büyük askeri çatışmalara yol açabilecek herhangi bir eylemden kaçınmak hayati önem taşımaktadır” ifadelerine yer verdi. 

ARŞİV FOTO

 BM GENEL SEKRETERİ ANTONIO GUTERRES: "DAHA FAZLA SAVAŞI NE BÖLGE, NE DE DÜNYA KALDIRABİLİR"

Sivillerin çatışmalar nedeniyle halihazırda en büyük bedeli ödediğine vurgu yapan Guterres, gerilimin daha da tırmanmasını önleme konusunda tüm ülkelerin ortak sorumluluk sahibi olduğunu söyledi. 1970 yılında kabul edilen Dostça İlişkiler Bildirgesi’ne göre güç kullanımını içeren misilleme eylemlerinin uluslararası hukuka göre yasak olduğunu söyleyen Guterres, “Gazze'de derhal insani ateşkes sağlanması, tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması ve insani yardımın engellenmeden bölgeye ulaştırılması konusunda ortak sorumluluğumuz var. İşgal altındaki Batı Şeria'daki şiddeti durdurmak, Mavi Hat boyunca gerilimi azaltmak ve Kızıldeniz'de güvenli ulaşımı yeniden sağlamak konusunda ortak bir sorumluluğumuz var. Bölgesel ve küresel barış ve güvenlik her geçen saat zayıflıyor. Daha fazla savaşı ne bölge, ne de dünya kaldırabilir” dedi.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusu, 1 Nisan Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'daki İran Konsolosluğuna hava saldırısı gerçekleştirmiş, saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetmişti. İran kanadından misilleme yapılacağı belirtilen saldırılar ise 13 Nisan gece yarısı itibarıyla başladı. Gece geç saatlerde İran Devrim Muhafızları Ordusu'ndan yapılan açıklamada 'Gerçek Vaat' adı verilen operasyon ile İsrail'de belirlenen hedeflere 100'den fazla insansız hava aracı ve füze saldırısının gerçekleştirildiği belirtildi.

İran'ın, İsrail'e İHA ve füze saldırısı nedeniyle Beyaz Saray'da da 'Ulusal Güvenlik Toplantısı' gerçekleştirilmiş, ABD Başkanı Joe Biden başkanlığındaki toplantıda İsrail'e tem destek verileceğini ifade etmişti. Joe Biden'ın sosyal medyadan yaptığı açıklamada “Ulusal Güvenlik ekibini topladım. İran ve onun vekillerinden gelen tehditlere karşı İsrail'in güvenliğine bağlılığımız tamdır” dedi. Ayrıca, İsrail'de bulunan ABD vatandaşlarının sığınaklara gitmeleri istendi.

Editör: Admin Admin