ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ABD ile Suudi Arabistan arasında görüşülen paket anlaşmanın birden fazla bileşeni olduğunu belirterek Suudi Arabistan'ın İsrail’le olan ilişkilerinin ‘normalleşmemesi’ halinde anlaşmanın olmayacağını vurguladı.

ARŞİV FOTO 

MILLER: "HEPSİ BİRBİRİNE BAĞLI; HİÇBİRİ DİĞERLERİ OLMADAN İLERLEMEZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, anlaşmayla ilgili dün yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Suudi Arabistan'la konuştuğumuz potansiyel normalleşme anlaşmasının birçok bileşeni var. Bileşenlerden biri ABD ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşma paketidir. Bir diğer bileşen ise Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesidir. Bir diğer paket ise Filistin halkı için iki devlete giden yol olacak. Hepsi birbirine bağlı; hiçbiri diğerleri olmadan ilerlemez.”

DÜNYA EKONOMİK FORUMU

Sözcü Miller, Suudi Arabistan tarafının herhangi bir normalleşme anlaşmasını kabul etmeleri için ilk etapta Gazze'de sakinliğin sağlanmasının bir ön koşul olduğunu açıkça belirttiğini ayrıca ifade etti.

DÜNYA EKONOMİK FORUMU - ANTONY BLINKEN - VELİAHT PRENSİ VE BAŞBAKAN BİN SALMAN 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhammed Muhbir ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hafta içinde Riyad'da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun Küresel İşbirliği, Büyüme ve Kalkınma için Enerji Özel Toplantısı’na katılmıştı. Blinken burada Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Başbakanı Muhammed bin Salman ile görüşme gerçekleştirmişti.

Editör: Admin Admin